Haftaya Bakış: SİÖ Zirvesi geri sayımda, BM barış operasyonları 70 yaşında

2018-06-01 21:27:07

Haftaya Bakış: SİÖ Zirvesi geri sayımda, BM barış operasyonları 70 yaşında

Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) 18. Zirvesi'nin 9-10 Haziran tarihinde Çin'in sahil şehri Qingdao'da düzenlenmesi bekleniyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping zirveye başkanlık edecek ve ilgili etkinliklere katılacak. Geçen 17 yılın ardından, SİÖ en büyük nüfusa sahip ve en geniş alanı kapsayan bir bölgesel örgüt haline gelerek küresel çapta gerçek bir büyük adıma dönüştü. Üye sayısının artırılmasından sonra SİÖ'nün ilk zirvesi, birçok açıdan ilgi çekiyor.


Geçen 29 Mayıs'ta Birleşmiş Milletler'in (BM) barış operasyonlarını başlatmasının 70. Yıldönümü kutlandı. Çin, BM Güvenlik Konseyi'nde barış gücüne en çok katkıda bulunan ülke olarak daima dünya barışının koruyucusu ve mimarı rolünü oynuyor Çin ayrıca, somut eylemlerle büyük bir ülke olmanın getirdiği sorumluluğu ve insanoğlunun kader ortaklığının inşasındaki samimiyetini ve kararlılığını gösteriyor.

 Shanghai İşbirliği Örgütü'nden beklenti büyük

SİÖ, 2001 yılında Çin'in Shanghai şehrinde kuruldu ve şu ana kadar Çin'de kurulan ve Çince bir şehir ismiyle anılan ilk ve tek bölgesel örgüt oldu. 17 yaşındaki SİÖ gerek boyut, gerekse etki bakımından eskisine göre çok fazla büyüdü. Üye ülke sayısı 6'dan 8'e artan örgüt, ayrıca 4 gözlemci ülkeye ve 6 diyalog ortağına sahip. Üye ülkelerin toplam yüzölçümü Avrasya kıtasının yüzde 60'ını aştı, toplam nüfusu dünyanın yarısını oluşturdu ve gayrisafi yurtiçi hasılası ise dünyanın yüzde 20'dan fazlasını kapsadı. Bu kadar büyük bir örgütün bir adımı veya bir sözü elbette küçümsenemez. Bunun için SİÖ'nün son zirvesi birçok basın tarafından yılın önemli gündemi olarak ele alındı.


SİÖ hangi yöne doğru büyüyor?

Çin Devlet Konsey Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bu hafta Qingdao zirvesinden beklentilerini aktardı.

Wang Yi; “Qingdao yelkenlileriyle ün salmıştır. Shanghai İşbirliği Örgütü'nün buradan tekrar yelken açmasını bekliyoruz. Yeni dönemde, yeni ortak fikirlerin oluşturulması, yeni tedbirlerin alınması, yeni yol haritasının belirlenmesi ve yeni kalkınmanın gerçekleştirilmesi yönünde arzumuz var” ifadelerini kullandı.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping örgütün diğer 7 üye ülkesi, 4 gözlemci ülkesi ve BM gibi uluslararası örgütlerden liderlerle birlikte SİÖ'nün durumu ve geleceği, yeni ortamda işbirliği ve önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerine kapsamlı fikir alışverişinde bulunacak. Zirvede Qinghao Ortak Bildirisi'nin imzalanıp açıklanması, güvenlik, ekonomi ve kültür gibi alanlarda işbirliğine ilişkin 10 anlaşmanın imzalanması bekleniyor.


Wang Yi; “Son zirve insanoğlunun kader ortaklığının inşası, karşılıklı saygı, hukuk ve adalet, işbirliği, ortak kazanç temelinde yeni tip uluslararası ilişkiler gibi meselelere odaklanarak çeşitli taraflardan ortak fikirlerin toplanması, 'Shanghai Ruhu'na yeni içerik sağlanması, üye ülkeler arası dayanışma ve karşılıklı güvenin artırılması ve örgütün kalkınma temelinin sağlamlaştırılması için çaba harcanacak” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor