Çin Dışişleri'nden açıklamalar

2018-06-01 19:51:28 CRI

Çin, ekonomik küreselleşme sürecinin ilerlediği, dünya ülkelerinin çıkarlarının birbirleriyle kaynaştığı bir zeminde sorumluluk sahibi bir ülkenin politikası ve eylemleriyle dünyaya pozitif enerji ve istikrar getirmesi gerektiği görüşünde.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugünkü olağan basın toplantısında ABD'nin AB, Kanada ve Meksika'dan ithal ettiği çelik ve alüminyum ürünlerine bugünden itibaren gümrük vergisi uygulama kararını değerlendirdi.

Hua, “Ekonomi ve ticaret konusuna gelince, çok sayıda ülke, ABD'nin izlediği tek taraflı ve korumacı politikalarından endişe duyuyor. Ekonomik küreselleşme sürecinin ilerlediği ve dünya ülkelerinin çıkarlarının kaynaştığı bir dönemde, komşularla arayı açan bir politika, etkin ve yararlı bir uygulama değildir ve yapıcı da olmaz. Dünya ülkeleri özellikle esas ekonomiler, her biçimdeki ticaret ve yatırım korumacılığıyla kararlılıkla mücadele etmeli, merkezinde Dünya Ticaret Örgütü yer alan çok taraflı ticaret sistemi, normal uluslararası ticaret düzenini korumalı. Çin, ilgili ülkelerle birlikte çok taraflılığı ve uluslararası kuralları koruyacak, ekonomik küreselleşme sürecini ilerletecek.” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Kuzey Kore'ye yaptığı ziyarete değinen sözcü Hua Chunying, iki ülkenin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını destekleyen açıklamalarını Çin'in olumlu karşıladığını, Rus tarafının sorunun siyasi yöntemlerle çözülmesi için aktif rol oynamaya devam etmesini beklediklerini belirtti.

Öte yandan yabancı basında yer alan haberlerde, ABD'nin Çinli öğrencilere yönelik vize uygulamasında süre kısıtlamasına gideceği iddia edilmişti. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Çin vatandaşlarına yönelik vize politikasında değişikliğin olmayacağı, Çinli öğrencilerin eskiden olduğu gibi en fazla 5 yıllık vize alabileceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, karşılıklı vize kolaylılığının iki halkın ortak çıkarlarına uygun olduğunu kaydetti.

Bugünkü basın toplantısının konuları arasında Çin ile ASEAN arasındaki ilişkiler de yer aldı. Sözcü Hua Chunying, ASEAN'ın rolüne ve örgütle ilişkilere büyük önem Çin'in, ASEAN'la siyasi güvenlik, ekonomi ve kültür alanlarındaki işbirliğini derinleştireceğini, bölgedeki barış ve istikrara yeni katkı sağlayacağını aktardı.

Hua Chunying, haftaya Singapur'da düzenlenecek Doğu Asya işbirliği üst düzey toplantılarıyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, ASEAN'a üye 10 ülke ile Çin, Japonya ve Güney Kore arasındaki 10+3 işbirliği mekanizmasının Doğu Asya'daki esas işbirliği kanalı olduğunu dile getirdi. Hua ayrıca, Çin'in tüm taraflarla eşgüdümü yoğunlaştıracağını ve Doğu Asya Ekonomi Topluluğu'nun inşasını hızlandıracağını ifade etti.

Sözcü Hua Chunying, Çin'in İtalya'nın yeni hükümetiyle beraber çaba harcayıp ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor