Almanya, Çin'le birlikle serbest ticaret sistemini ortaklaşa koruyacak

2018-06-01 17:07:33

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'la bir araya geldi.

Wang Yi, yaptığı konuşmada, Çin'in Almanya liderlerinin vardığı fikir birliklerinin yerine getirilerek, üst düzeyli temasla ilgili hazırlıkların yapılması gerektiğini belirtti. Wang, iki tarafın çok taraflı işlerdeki koordinasyon ve işbirliğini güçlendirerek çok taraflılık ve serbest ticareti beraber savunmakla ilgili olumlu sinyal vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yaptığı konuşmada, Almanya'nın Çin'le birlikte iki ülke liderlerinin rehberliğinde üst düzeyli teması yoğunlaştırarak, stratejik iletişimi ve karşılıklı güveni artırarak ikili ilişkilerde yeni gelişmeleri yaratmaya hazır olduğunu kaydetti. Maas, biribirinin ticaret ortağı olan Almanya ve Çin'in serbest ticaret sistemini koruyarak ticari korumacılığa karşı çıkarak ortak çıkarlarını koruması gerektiğini dile getirdi.

Maas, Almanya'nın Çin'in piyasasını daha fazla dışa açma ve gümrük vergisini azaltma gibi önlemlerini takdirle karşıladığını, bunların iki ülke arasında gittikçe yoğunlaştırılan ekonomik ve ticari işbirliğine yardımcı olacağını ifade etti.

İki dışişleri bakanı, ayrıca İran nükleer anlaşması, Kore Yarımadası'ndaki son durum ve her iki tarafı ilgilendiren ortak konularda kapsamlı fikir alışverişinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor