Çin'den Filistin-İsrail'e barış çağrısı

2018-06-01 11:31:37 CRI

Çin'in Ortadoğu Sorunu Özel Elçisi Gong Xiaosheng, Filistin ve İsrail'in kanlı çatışmaları derhal durdurması gerektiğini söyledi.

Mısır'ı ziyaret eden Gong Xiaosheng dün başkent Kahire'de düzenlenen basın toplantısında, Filistin-İsrail sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gong, söz konusu Filistin, İsrail ve Mısır ziyaretlerini, Filistin-İsrail gerginliği ile Ortadoğu'daki diğer sıcak sorunlar üzerinde ilgili taraflarla fikir alışverişinde bulunmak amacıyla düzenlediğine dikkat çekti.

İki ülke arasındaki sorunun sadece görüşme ve diyalog yoluyla çözülebileceğini belirten Gong, Filistin ve İsrail'in kanlı çatışmaları derhal durdurması gerektiğini söyledi.

Çin'in Filistin'deki durumu yakından takip ettiğine işaret eden Gong, her zaman Filistin-İsrail sorununun barış görüşmeleriyle çözülmesinde ısrar ederek, Ortadoğu'daki barış sürecinde daha büyük ve daha olumlu rol oynamaya hazır olduklarını kaydetti.

Uluslararası toplumun Filistin sorununun siyasi yollarla çözümünde yapıcı rol oynaması gerektiğinin altını çizen Gong, bu sürecin iki devletli çözüm planı, BM'nin ilgili kararları, toprak karşılığında barış ilkesi ve "Arap Barış Girişimi" gibi uluslararası toplumda geniş kabul gören fikir birlikleri doğrultusunda ilerletilmesinin önemini hatırlattı.

Gong, Çin'in Mısır'la eşgüdüm ve işbirliğini sürdürerek, Ortadoğu'da barış sağlanması için beraber çaba harcamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor