“Çin ve Almanya dünyaya pozitif enerji sağlamalı”

2018-06-01 10:38:22 CRI

“Çin ve Almanya dünyaya pozitif enerji sağlamalı”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, uluslararası yapıda büyük değişikliklerin yaşandığı bugünlerde, Çin ve Almanya'nın sorumlu ülkeler olarak dünyaya pozitif enerji ve istikrar sağlaması gerektiğini belirtti.


Wang Yi dün, Berlin'de Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'la bir araya geldi ve iki bakan görüşmenin ardından ortaklaşa basın toplantısı düzenledi.


Her iki ülkede de Mart ayında yeni dönem hükümetinin seçildiğini dile getiren Wang, iki tarafın bütün alanlarda iletişim kurarak, en kısa sürede eşgüdümde bulunması gerektiğini belirtti.


Wang, iki tarafın, özellikle belirsizliklerle dolu uluslararası durum karşısında eşgüdümü ve karşılıklı güveni artırarak, küresel tehditleri beraber göğüslemesi gerektiğini ifade etti.


Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kısa bir süre önce Çin'e yaptığı başarılı ziyaretin ikili ilişkilerdeki yüksek seviyeyi yansıttığına işaret eden Wang, Temmuz ayında Berlin'de düzenlenecek “5. Tur Çin-Almanya Hükümetlerarası Görüşmesi”nin iki ülke arasındaki işbirliğinin kapsamını genişleteceğini söyledi.


Wang, iki ülkenin, karşılıklı yatırımların sağlıklı ve istikrarlı yönde gelişimine dışa açılma ve işbirliği ruhuyla destek vermeye devam edeceğine dikkat çekti.


Almanya'nın Kuşak ve Yol inisiyatifine gösterdiği açık yaklaşımını takdirle değerlendirdiklerinin altını çizen Wang, kendilerinin somut projelerle Kuşak ve Yol inşasına katılmasını beklediklerine vurgu yaptı.


Wang, Çin'in, Avrupa Birliği'yle (AB) ilişkilerin gelişimini her zaman stratejik bakımdan ve uzun vadeli açıdan değerlendirdiğini, Avrupa'nın kendi isteğiyle tercih ettiği entegrasyon yolunu desteklediğini ve AB'de uygulanan reformlarda olumlu ilerlemeler kaydedilmesini beklediğini kaydetti.


Wang son olarak, Çin ve Almanya'nın çok taraflılık ve serbest ticareti beraber savunmanın yanı sıra, G20 çerçevesindeki işbirliğini pekiştirmeye devam edeceğini ve dünya barışı ile istikrarını ilerletme konusunda yapıcı rol oynayacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor