Almanya Devlet Başkanı, Wang Yi'yi kabul etti

2018-06-01 10:05:49 CRI

Almanya Devlet Başkanı Frank-Walter Steinmeier dün, Berlin'de Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.


Frank-Walter Steinmeier görüşmede, kapsamlı stratejik ortaklık seviyesinde bulunan Almanya-Çin ilişkilerinin geniş müşterek çıkarlara ve sağlam işbirliği zeminine sahip olduğuna işaret etti.


İki ülkenin, karmaşık ve değişken uluslararası duruma karşı işbirliğini derinleştirmesinin önemine değinen Steinmeier, Çin ile Almanya'nın uluslararası barışı ve istikrarı koruyup, dünya ekonomisinin büyümesini birlikte hızlandırması gerektiğinin altını çizdi.


Steinmeier, Kasım ayında ilk kez düzenlenecek “Çin Uluslararası İthalat Fuarı”na katılacaklarını ve böylece ticari korumacılığa karşı güçlü bir sinyal vereceklerini kaydetti.


Steinmeier ayrıca, Kuşak ve Yol inisiyatifine olumlu yaklaştıklarına dikkat çekerek, Çin'le bu çerçevede ikili ve üçlü işbirliği mekanizmaları kurmaya hazır olduklarını dile getirdi.


Wang Yi ise, kısa süre önce Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Çin'e gerçekleştirdiği resmi ziyarette iki ülke liderlerinin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin derinleştirilmesi ve küresel sorunların ortaklaşa göğüslenmesi konusunda önemli bir mutabakat sağladığını hatırlattı.


Almanya'nın “1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı”na katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Wang Yi, Kuşak ve Yol çerçevesinde ikili işbirliğinin geniş bir potansiyele sahip olduğuna da değindi.


Wang, Almanya ve diğer taraflarla birlikte çok taraflı ticari sistemin korunması ve açık dünya ekonomisi oluşturulması konusunda güçlü bir sinyal vermeye hazır olduklarını ifade etti.


Wang, Çin'in, açıklık ve şeffaflık ilkelerini uluslararası kurallar doğrultusunda kararlılıkla yerine getirerek, işbirliği projelerini yüksek kaliteli ve standardize bir şekilde hızlandıracağını ve ortak kazancı gerçekleştirmek için çalışacağını sözlerine ekledi.


Görüşmede ayrıca, Kore Yarımadası ve İran nükleer sorunu gibi her iki tarafı ilgilendiren uluslararası konular üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu.


Wang Yi, aynı gün ayrıca Alman mevkidaşı Heiko Maas'la da bir araya geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor