Çin Büyükelçisi Çinli Müslüman vatandaşlara iftar yemeği verdi

2018-05-31 21:17:25

Çin'in Türkiye Büyükelçisi Yu Hongyang Ankara'daki Xinjiang Restoranı'nda 25 Mayıs'ta Çinli Müslüman göçmenler ve Çinli öğrenci temsilcilerine iftar yemeği verdi ve onların mübarek ramazan ayını içten dilekleriyle kutladı. İftar yemeğine Çinli turist Müslümanlar ile öğrencilerin temsilcileri dahil 60'ı aşkın kişi katıldı.

Yu Hongyang yaptığı konuşmada, Çin'de yaşayan 56 etnik grup arasında 10'u aşkın azınlık etnik grubun İslamiyet'e inandığını hatırlatarak, Müslüman vatandaşların Anayasada belirlenen dini inanç özgürlüğünden yeterince yararlandığını, dini gelenek göreneklerinin de yeterince saygı gördüğünü belirtti. Yu Hongyang konuşmasında, uzun zamandan beri Çinli Müslüman vatandaşların İslamiyet'i takip ederek “vatanseverlik, orta yol, barış, dayanışma” gibi düşünceler doğrultusunda “yoksullara yardım”, “itikat” severlik zihniyetiyle çeşitli etnik gruplardan vatandaşlarla karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama temelinde ülkenin gelişmesi ve toplumun ilerlemesini ortaklaşa ilerlettiğini belirtti.

Yu Hongyang, Türkiye'deki Çinli Müslüman göçmenlerin Türk toplumuyla aktif bir şekilde kaynaşarak, Türkiye'nin ekonomik, toplumsal, kültürel ve teknolojik gelişmesi için önemli katkılar yaptığını ve aynı zamanda iki ülke arasındaki her alanı kapsayan temas ve işbirliğinin ilerletilmesi, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için olumlu rol oynadığını ifade etti.

Yu Hongyang, Türkiye'deki Çin uyruklu Müslümanlar ve Çinli öğrencilerin Çin ulusunun seçkin kültürünü tanıtarak, Çinli Müslümanların çehresini yeterince sergileyerek, Türk halkının çağdaş Çin'in etnik politikası ve gelişme adımını objektif olarak tanımasını sağlamaları ve iki ülke arasındaki her alanı kapsayan temas ve işbirliğinin sürekli ilerletilmesi için daha çok katkı yapmalarını arzuladığını belirtti. Yu Hongyang, Çin'in Türkiye Büyükelçiliğinin Türkiye'deki Çinli vatandaşlara daha çok hizmet sağlayacağının altını çizdi.

Büyükelçi ile konuklar Xinjiang yemeği eşliğinde duygularını ve ramazan coşkusunu paylaştılar. Konuklar zengin iftar yemeğinden dolayı Çin Büyükelçiliği'ne, büyükelçiye içten teşekkür ettiler. Konuklar ayrıca, bu güzel iftar yemeğinin Müslümanların dini inancına ve gelenek göreneğine olan saygıyı ve Xinjianglı Müslüman göçmenler ile öğrencilere olan ilginin göstergesi olduğunu belirttiler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor