Çin'de ithal ürünlerde gümrük vergisi düşerken, kim gülecek, kim ağlayacak?

2018-05-31 20:38:24

Çin'de ithal ürünlerde gümrük vergisi düşerken, kim gülecek, kim ağlayacak?

Çin'de tüketim ürünlerinin ithalat vergisi 1 Temmuz'da büyük ölçüde düşürülecek. Bu, otomotiv alanında gümrük vergisinin azaltılmasının ardından yurtiçi tüketicileri sevindiren ikinci bir müjde oldu.

Son gümrük vergisi tarifesine göre, vergi indirimine gidilen ürünler arasında giyim, ayakkabı, şapka, mutfak ve spor eşyalarının yanı sıra çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşyaları da yer alıyor. Ayrıca deniz ürünleri ve balıkçılık kategorilerinden ürünler, maden sodası gibi işlenmiş ürünler, temizlik malzemeleri, cilt bakım ürünleri, kuaför malzemeleri ve bazı sağlık ürünleri listeye dâhil edildi. Buna göre, ithal ürünlere yönelik gümrük vergi tarifesinde görülen düşüş oranı yüzde 50'yi geçti.

Vergide indirime gidilen ithal ürün kataloğu belirlenirken Çinli tüketicilerin günlük hayatlarında büyük ihtiyaç duydukları tüketim ürünlerine odaklanıldığına dikkat çekildi. Şüphesiz ki, bu uygulama tüketicilere büyük fayda getirecek, öte yandan ülkedeki bazı fabrikaların arza göre reform yaparak ürün kalitesini artırmaya zorlayacak ve böylece sektörün canlanmasına, iç pazardaki ürün kalitesinin artmasına hız verecektir. Yabancı girişimciler de Çin'de daha büyük bir pazara kavuşacak. Bu kazan-kazan ilkesinin bir diğer verimli sonucudur.

Gümrük vergisini düşürme ve ithalatı artırma hem Çin'in dışa açılma takviminde önceden planlanan bir adım, hem de ekonomik kalkınmada duyulan bir iç taleptir. Çin hükümeti, halkların güzel bir hayat beklentisini karşılamak ve ekonominin kaliteli kalkınmasını hızlandırmak için ÇKP 19. Ulusal Komitesi'ne sunulan raporu ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Bo'ao Asya Forumu'nda dışa açılmayı güçlendirmek ve ithalatı artırmak hakkında açıkladığı hedefleri yerine getirmeye hız verdi.

Halbuki, Çin'den günlük tüketim ürünlerinin gümrük vergisini indirme haberi tesadüfen iki olayın meydana gelmesine denk geldi. ABD'de Beyaz Saray tarafından 29 Mayıs'ta yapılanan açıklamada Çin'den ihraç edilen 50 milyar ABD dolar değerindeki kritik sanayi ürün listesinin 25 Haziran'da açıklanacağı ve yüzde 25 ek vergi koyulacağı ilan edildi. Aynı zamanda ABD'nin müzakere heyeti Çin-ABD Washington müzakeresinde sağlanan anlaşmanın somut uygulama planını görüşmek için 30 Mayıs'ta Beijing'e ulaştı.  

ABD tarafı, bir yandan kitap sayfasını çevirir gibi hızlı bir refleksle anlaşmayı terk etti, diğer yandan anlaşmayı yerine getirmek için Çin'e heyet gönderdi. ABD'nin görünürde çelişkili eylemleri aslında son derece iyice planlanmış hamleler. Amacı ise Çin'e psikolojik baskı yaparak müzakerelerdeki pazarlık kozunu artırmaktır. Bu tip “pazarlık sanatı” Çin de farkında. Çin'in “Özgüven, yetenek ve tecrübe var” şeklinde verdiği karşı cevabı, Çin'in strateji çizgisinin çok net olduğunu, ulusal temel çıkarlarını savunmadaki kararlılığının çok sağlam olduğunu gösteriyor.

Hangi alanlarda kapının dışa ve kime açılmasındaki esas hedef; tüketicilerin kaliteli bir hayata ulaşmadaki ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bunun için söz sahibi tüketicilere bağlı kalmak gerekir.


Sonuç olarak; kim tüketicileri üzerse, o Çin'in dışa açılması ve ithalatının büyümesinden yararlanamaz. Bu gerçeğin ağırlığını tartmaya değer…

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor