Çin'den Kuzey Kore ve Güney Çin Denizi açıklaması

2018-05-31 19:38:09 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugünkü olağan basın toplantısında Kuzey Kore nükleer sorunu ve Güney Çin Denizi'ndeki Çin savunma tesisleri gibi konulara değindi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC, Kuzey Kore) İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yong-chol, 12 Haziran'da planlanan Donald Trump ile Kim Jong-un zirvesinin hazırlıkları için New York'a gitti. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, iki ülke çalışma gruplarının Pan Mun Jeom ve Singapur'da gerçekleştirdikleri görüşmelerin sorunsuz geçtiği bildiriliyor. Ancak Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda henüz fikir birliğine varılamadığı için, görüşmelerin ertelenebileceği de gelen haberler arasında yer alıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, yarımadada savaş durumuna bir önce son verilmesi için, ilgili tarafların tarihi fırsatı kaçırmaması gerektiğini belirtti. Hua, Kuzey Kore ve ABD'nin samimiyetle planlanan tarihte Trump-Kim zirvesini gerçekleştirmeleri, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması, yarımadaya barış ve refah getirilmesinden yana olduklarını sözlerine ekledi.

ABD son dönemde Güney Çin Denizi'nin askerileştirildiği iddiasında bulunarak, sözde seyrüsefer serbestliği ilkesine göre hareket edeceğini belirtmişti. ABD Savunma Bakanı Mattis de, bu hafta Singapur'da düzenlenecek Shangri-La Diyalog Toplantısı'nda bu konuda sert açıklamalar yapacağını ifade etmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada Çin'in izlediği askeri politikaların savunma niteliğinde olduğunu, Güney Çin Denizi'ndeki ada ve kayalıklarda gerekli ve sınırlı sayıda savunma tesisinin konuşlandırılmasının yasal olduğunu kaydetti.

Hua Chunying, ABD'deki bazı kişilerin anlamsız abartma girişimlerinden vazgeçip, bölge ülkeleri arasındaki karşılıklı anlayışla işbirliği ve bölgedeki barış ve istikrarın korunmasına yararlı çalışmalar yapması çağrısında bulundu.

Sözcü, “ABD'nin askeri gemileri Güney Çin Denizi'nde seyrüsefer rotasından saparak, defalarca Çin adalarının karasularına giriyor ve bunu seyrüsefer serbestliği olarak nitelendiriyor. ABD, gerçekten uluslararası hukukun tanıdığı seyrüsefer serbestliğini mi, yoksa kendi hegemonyacı serbestliği mi kullanmak istiyor?” diye konuştu.

Sözcü, Çin'in Güney Çin Denizi'nde en erken ve en fazla silah ve asker konuşlandıran, en sık askeri faaliyet düzenleyenin kendisi olmadığına, bölgede silahlanma sürecini kimin başlattığı sorusunun cevabının çok net olduğuna dikkat çekti.

Diğer yandan, ABD'nin Pasifik Filosu Komutanlığı'nın adı Hint-Pasifik Filosu Komutanlığı olarak değiştirildi. Filonun eski komutanı Harris, ABD ile müttefikleri ve ortaklarının katılımı olmadan Çin'in Asya'da yayılma rüyasını gerçekleştireceği iddiasında bulunmuştu.

Konuyla ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin'in herhangi bir ülkeye tehdit oluşturmayacağı sözünü defalarca verdiğini hatırlattı. Hua, “ABD, Çin gibi tüm dünyaya; ‘Biz asla hegemonyacılık peşinde koşmayacağız.' şeklinde bir açıklama yapabilir mi?” sorusunu yöneltti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor