Çin'in ana kesiminden 6 üniversite, Dünya'nın ilk 100'üne girdi

2018-05-31 19:32:58 CRI

İngiltere'de yayınlanan “Times Higher Education” dergisinde dün 2018 Dünya Üniversiteler Listesi açıklandı. Çin'in ana kesiminden toplam 6 üniversite listedeki ilk yüz üniversite arasına girerek geçen yıl olduğu gibi aynı seviyeyi korudu.

Adı geçen 6 üniversite; Tsinghua Üniversitesi, Beijing Üniversitesi, Zhejiang Üniversitesi, Fudan Üniversitesi, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Shanghai Jiao Tong Üniversitesi yer alıyor. Tsinghua Üniversitesi ve Beijing Üniversitesi, 14. ve 17. sırada yer alıyor. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bu sene ilk kez listenin ilk 100'üne girdi.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Taiwan bölgesinde Hong Kong Üniversitesi, Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Hong Kong Çince Üniversitesi ve Taiwan Üniversitesi listenin ilk yüzüne girdi.

“Times Higher Education” dergisinin dünya üniversiteler listesinden sorumlu baş editörü Phil Baty, yaptığı konuşmada, Çin üniversitelerinin dünyadaki en iyi üniversiteler sırasına girmek için daha uzun yol katetmesi gerektiğini ifade etti. Phil Bay, ancak Çin hükümetinin yüksek eğitime sürekli yaptığı yatırım ve Çin'deki yüksek eğitimin küreselleşme boyutunun sürekli artırılmasının Çin üniversitelerinin gelecekte istikrarlı büyümesini güvence altına alacağını kaydetti.

“Times Higher Education” dergisi, 2011 yılından itibaren dünya üniversiteler listesini yayımlamaya başladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor