Çin'den Filistin'de sorununun siyasi çözüm vurgusu

2018-05-31 15:58:49 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, İsrail ve Filistin'in askeri operasyonları durdurarak, gerginliği yumuşatmak üzere soğukkanlılıklarını koruyup, somut adımlar atmasını beklediklerini belirtti.


BM Güvenlik Konseyi'nde dün Filistin sorununa ilişkin olağanüstü toplantı düzenlendi. Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu toplantıda bir konuşma yaptı.


Çin'in Filistin durumunu yakından takip ettiğini dile getiren Ma, özellikle Gazze Şeridi'ndeki çatışmaların tırmanması riskinden kaygı duyduklarını ifade etti.


Ma, Çin'in her zaman Filistin-İsrail anlaşmazlıklarının barış görüşmeleriyle çözülmesinde ısrar ederek, gerginliği arttıran ve sivilleri hedef alan her türlü şiddet eylemine karşı çıktığını vurguladı.


Güvenlik Konseyi'nin ve ilgili bütün tarafların barış fikrinden yola çıkmasının önemine değinen Ma, istikrarın gerçekleştirilmesi ve diyaloğun yeniden başlatılması için uygun koşullar yaratılması gerektiğine dikkat çekti.


Ma, Çin'in Ortadoğu Sorunu Özel Elçisi Gong Xiaosheng'in kısa bir süre önce Filistin ve İsrail'i ziyaret ettiğini ve BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov ile bir araya geldiğini söyledi.


Gong'un bu adımlarla Filistin sorununda, özellikle Gazze'deki durum hakkında, fikir alışverişinde bulunduğunu kaydeden Ma, Çin'in bu şekilde Ortadoğu'daki barış sürecinin ilerletilmesi için olumlu sinyaller verdiğinin altını çizdi.


Ma, uluslararası toplumun “iki devletli çözüm planı”nda ısrar ederek; BM'nin ilgili kararları, “toprak karşılığında barış” ilkesi ve “Arap Barış Girişimi” gibi uluslararası toplumda geniş kabul gören fikir birlikleri doğrultusunda, Filistin sorununun siyasi çözümünde yapıcı rol oynaması gerektiğine işaret etti.


Ma, Çin'in 1967 yılında belirlenen sınırlar temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenlik ile bağımsızlığa sahip bir Filistin devletinin kurulmasına daima destek verdiğine işaret etti.


Çinli temsilci, ülkesinin, Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından Filistin sorununun siyasi çözümü için ortaya konulan “dört maddelik öneri” ışığında ve uluslararası toplumla birlikte Ortadoğu'da barışı sağlamak için olumlu ve yapıcı rol oynamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor