Çin'de ithal mallara talep artıyor

2018-05-30 21:25:11

Çin'de ithal mallara talep artıyor

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan son araştırma raporunda, Çin'de tüketicilerin ithal mallara büyük ihtiyaç duydukları ve buna bağlı olarak Çinli girişimlerin ithalatı güçlendirmeye hazır oldukları belirtildi.


Çinliler ithal ürünleri beğeniyor

İthal tüketim malları üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucu kısa süre önce Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. “Ana Tüketim Mallarının Arz-Talep Dengesi Hakkında Araştırma ve Analiz” adlı raporda, ankete katılanların yüzde 20'sinin bütçelerinin yüzde 30'dan fazlasını ithal ürünleri satın almaya ayırdıkları ve yüzde 70'inin ise ithal kozmetik ürünlerini tercih etmesinin sebebinin bu ürünlerin kaliteli olmasından kaynaklandığı yer aldı.

Son yıllarda kaliteli ithal mallar tüketicilerden daha fazla beğeni topluyor. Beijing'de bir süpermarkette günlük alışverişini yapan Chen Luying CRI muhabirinin sorularını yanıtlarken; “İçecek ve ev ürünleri alanlarındaki yabancı malların kalitesi daha büyük güven veriyor. Bebek eşyaları ve kozmetik ürünlerini üretim standartlarının yüksek olmasından dolayı yurtdışından satın almayı tercih ediyorum” ifadelerini kullandı.

Raporda, önümüzdeki ilk 6 ayda, ankette katılanların yüzde 30'unun ithal ürünlere daha fazla para harcayacağına dikkat çekildi. Rapora göre, kozmetik, kol saati, gözlük, anne-bebek ürünleri, araç ve mücevherat en çok talep edilen ilk beş ithalat kalemini oluşturuyor. Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yetkili Bai Ming, tüketim kapasitesinin artmasıyla tüketicinin ürün kalitesine daha büyük önem verdiğini kaydetti.

Tüketicilerin artan talepleri, girişimcileri daha fazla ithalat gerçekleştirmesine motive ediyor. Raporun odaklandığı 92 adet üründen 34'ü girişimcilerin ithalat planında yer alıyor. Bunlar şarap, taze meyve, spor giyim, bebek mamaları, kozmetik, kol saati ve otomotiv gibi ürünleri içeriyor.


Çin ithalatı büyütme mesajı veriyor

Son yıllarda Çin'in ithalatı genişletmesi yönünde mesajlar veriliyor ve daha fazla malların gümrük vergisi tarifelerinde düşüş gerçekleştiriliyor. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, geçen ocak ayına kadar 8 bin türden fazla malın gümrük vergisi sıfırlandı. Örneğin, Gürcistan ve Şili'nin şaraplarına uygulanan gümrük vergisi yüzde 30'dan sıfıra düşürüldü. İsviçre'nin bazı kol saatlerinin gümrük vergilerinde yüzde 50'ye varan düşüşler görüldü. Dahası kısa süre önce Çin'in ithal ettiği tam araçlar gümrük vergisi tarifesinin ortalama yüzde 25'den yüzde 15'e kadar indirildiği ilan edildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Araştırma Dairesi'nden yetkili Zhang Jianping yaptığı açıklamada; “Çin'in orta halli refah toplumu hedefine ulaşan bir ülke haline gelmesiyle birlikte vatandaşların tüketim talepleri de sürekli olarak artıyor. Çin'in ithalatı genişletmesi bir yandan tüketim taleplerini karşılıyor, diğer yandan ekonomik büyümeye yeni bir güç katıyor” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor