Çin, sanayisini orta ve yüksek düzeylere taşıyor

2018-05-30 21:23:37 CRI

Çin, sanayisini orta ve yüksek düzeylere taşıyor

Başbakan Li Keqiang, Çin'in reform ve dışa açılmayı derinleştireceğini, piyasanın dinamizmini canlandıracağını, iç talebi harekete geçireceğini, böylece ekonomi ve toplumun sağlıklı gelişmesi sağlanacağını söyledi.

Li Keqiang, Çin Sosyal Bilimler Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi'nin bugün düzenlenen genel kurulunda bir konuşma yaptı.

Başbakan Li Keqiang, bu yılın başından beri Çin ekonomisinde iyileşme eğiliminin korunduğunu, gayri safi yurt içi hasılanın son 11 mevsimde yüzde 6.7 ile 6.9 arasında büyüdüğünü, istihdam durumunun daha iyileştiğini, işletmelerin karı ve ülkenin mali gelirinde iki haneli artışın görüldüğünü belirtti.

Li Keqiang, kalifiye personel kaynağının Çin'in gelişmesini sağlayan en büyük avantaj olduğuna işaret ederek, eğitime öncelik politikasında ısrar edilerek, kaliteli büyümenin ihtiyaç duyduğu kalifiye personelin yetiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Başbakan Li, hükümetin teşvikiyle işletmelerin Ar-Ge yatırımını artırması ve böylece kendi gücüne dayalı icatların gerçekleştirilmesi ve üretim gücüne dönüştürülmesinin önemine değindi.

Li Keqiang; “Bilimsel araştırma alanındaki reform derinleştirilmeli, inovasyona elverişli ortam oluşturulmalı, kalifiye personele saygı gösterilmeli ve araştırma çalışmalarını engelleyen koşullar ortadan kaldırılmalı, yenilgiler hoşgörüyle karşılanmalı, ulusal bilim ve teknoloji ödüllerinin miktarı artırılmalıdır.” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor