Çin: Finans sektörünün yurtiçi ve yurtdışına açılmasında büyük potansiyel var

2018-05-30 20:16:55

Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang dün 2018 Financial Street Forumu Yıllık Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Çin ekonomisi ve finans sektörünün gelişim talebi nedeniyle finans sektörünün yurtiçi ve yurtdışına açılmasında büyük potansiyelin olduğunu belirtti.

Yi Gang konuşmasında, Çin'in finansal açılım konusuna değinirken, açılımın ülke kapılarının ardına kadar açılacağı anlamına gelmediğine işaret ederek, açılım sürecinde finansal yönetim kuruluşlarının ilk olarak finans denetim ve yönetimi yoğunlaştırmaları, ikinci olarak ruhsatlı işleyişte ısrar etmeleri gerektiğini kaydetti.

Yi Gang ayrıca, Çin'deki finansal hizmetlerin iyileştirilmesine katkıda bulunan her türlü sermaye ve mülkiyetin erişiminin teşvik edileceği, erişimden önce vatandaşlık statüsü ve negatif liste gibi ilkeler doğrultusunda tüm bileşenlerin Çin piyasasına eşit şekilde girebileceği ve eşit şartlar altında rekabete katılabileceğini belirtti.

Çin'in bu yılın Nisan ayında düzenlenen Boao Asya Forumu 2018 Yıllık Toplantısı'nda açılım alanının genişletilmesi konusunda bir dizi tedbirler almayı kararlaştırdığı belirtildi. Alınacak tedbirler arasında yabancı sermayeli finans kuruluşlarının Çin'deki çalışma kapsamının genişletilmesi, finans piyasasındaki işbirliğinin artırılması bulunuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor