Çin: Güney Afrika'yla kapsamlı stratejik ortaklığı yeni aşamaya taşıyacağız

2018-05-30 19:27:00 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in iki ülke diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 20. yıldönümünü vesilesiyle Çin-Güney Afrika kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini yeni aşamaya taşımayı arzu ettiğini belirtti.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Haziran ayı başında BRICS Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Güney Afrika Cumhuriyeti'ne gidecek.

Sözcü Hua, Wang Yi'nin ziyareti sırasında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Johannesburg'da BRICS ülkeleri liderleriyle görüşmesi ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Matamela Cyril Ramaphosa'nın Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun Beijing Zirvesi'ne katılımı gibi önemli diplomatik gündemler üzerine Güney Afrika Cumhuriyeti tarafıyla fikir alışverişinde bulunacağını dile getirdi.

Çin-Güney Afrika ilişkilerini takdirle değerlendiren Hua, iki ülke ilişkilerinde karşılıklı siyasi güven, ekonomik ve ticari işbirliği, kültürel temas ve stratejik eşgüdüm gibi alanlarda elverişli gelişme eğiliminin korunduğunu, bu ilişkilerin tüm dünyada büyük etkiler yarattığını belirtti.

Hua, Çin'in Güney Afrika'yla çeşitli alanlardaki dostluk ve işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor