BM Barış Gücü'ndeki Çinli “Mavi Bereliler”

2018-05-29 21:14:39

BM Barış Gücü'ndeki Çinli “Mavi Bereliler”

Bu yıl takvimler 29 Mayıs'ı gösterdiğinde, Birleşmiş Milletler (BM) barış koruma operasyonlarının başlamasının 70. Yıldönümü ve yine bu yıl Çin'in BM'in barış koruma gücüne katılmasının da 28. Yıldönümü kutlanıyor. Çin'in barış koruma gücü hali hazırda Libya'dan, Afrika ülkelerine, Güney Sudan'dan Mali'ye kadar, BM'nin tüm operasyonlarında görev alıyor. Çin somut eylem ve taahhütleriyle dünya barışı ve insanoğlunun kader ortaklığı inşası için büyük bir ülke olmanın sorumluluğunu yerine getiriyor.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 28 Eylül 2015'te BM'nin merkezinde dünya liderlerine seslenirken gerçek bir hikayeyi dile getirdi. Buna göre, beş yıl evvel, Çin'in özel kuvvetlerinden bir kadın polis He Zhihong Haiti'de görevli olduğu sırada hayatını kaybetti. 4 yaşındaki oğlu ve yaşlı ebeveyni bu dünyada yapayalnız kalan kadın polisin geride bıraktığı şu satırlarda “Koskocaman dünyada ben sadece bir tüy gibiyim. Fakat tüyün biçimiyle barışın iradesini taşıyorum” şeklinde yazmıştı. Bu hem Çinli kadın polisin hayattaki rüyası, hem de Çin'in barış taahhüdüdür.


Cumhurbaşkanı Xi Jinping BM'de düzenlenen bu zirvede, Çin'in “barış kavramı”na özel olarak vurgu yaptı. Xi Jinping, barışın insanoğlunun ortak iradesi ve yüce hedefi olduğunu kaydederek, barış koruma operasyonlarının çatışma bölgelerinde yaşayan halklara umut getirmesi gerektiğini dile getirdi.


Çin Cumhurbaşkanı Xi, zirvede BM çatısı altında daimi barış koruma gücünü kuracaklarını da açıkladı. Geçen eylül ayında 8000 kişilik gücün kurulmasıyla Çin taahhüdünü yerine getirmişti. Son yıllarda Çin'in dünyada barış koruma operasyonlarında yer almasına hız verildi.


Salgın riskine rağmen, Çinli barış gücü üst üste 28 gün çalışarak Libya'da Ebola Tedavi Merkezi'ni inşa etti. Güney Sudan'da Çin'in barış gücü en şiddetli çatışmalarda zorluğa düşen BM'nin 7 sivil personelini kurtardı. Mali'nin 50 derece sıcaklığında Çinli barış gücü 4 aydan kısa bir süre içinde bir hastane kurdu.


Verilere göre, 1990 yılından bu yana Çin'den 35 bin asker BM'nin 24 barış koruma operasyonuna katıldı. Çin şu an yaklaşık 2500 barış koruma askerinin görevde bulunmasıyla BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin başında yer alıyor. Çin BM'nin bütçesine en fazla katkı veren ikinci ülke olarak BM'nin barış koruma bütçesinin yüzde 10'unu üstleniyor.


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres geçen Bo'ao Asya Forumu'na katılmadan önce verdiği demeçte, “Çin uluslararası barış koruma gücünün önemli bir ayağıdır. Özellikle dünyanın ciddi sorunlarla karşılaştığı günümüzde Çin'in barış korumaya sağladığı destek daha da değerli. Çin'in katkısı yalnız barış koruma gücünü göndermekle sınırlı değil, BM'nin barış koruma mekanizmasını daha sağlıklı hale getirmekte ve uluslararası işbirliğini güçlendirmekte…” şeklinde konuştu.         


Ciddi taahhütleri kararlılıkla eylemlere dönüştürmekle olan Çin BM'nin barış koruma hareketine katılarak büyük ülke olmanın sorumluluğunu gösteriyor. Bu aynı zamanda insanoğlunun kader ortaklığının inşası için Çin'in samimiyetini ve kararlılığını yansıtıyor.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Dünya çok büyük, sorun da çok fazla. Uluslararası toplum Çin'in sesini duymayı, Çin'in planını görmeyi bekliyor. Dolayısıyla Çin eksiklik gösteremez. Zorluklar ve savaş altında yaşayan halklara bizler, üzüntümüzü ve merhametimizi göstermemiz gerekir, dahası sorumluluğumuz ve buna bağlı eylemlerimize ihtiyaç duyuluyor. Çin her zaman kendi kollarını dünyaya açıyor, zorluk çekenlere el uzatıyor ve dostlarını arttırıyor” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor