Çin: Cai Yingwen'nin “para diplomasisi” iddiası asılsızdır

2018-05-29 20:06:20 CRI

Taiwan adası lideri Cai Yingwen, Burkina Faso'nun Taiwan ile sözde diplomatik ilişkileri kesip Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişkileri yeniden başlatmasına değinirken, Taiwan makamlarının ana kesimle “para diplomasisi”nde rekabete girmeyeceği iddiasında bulundu.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan sözcü Hua, “Dünyada sadece bir Çin bulunuyor. Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti, Çin'i temsil eden tek meşru hükümettir. Taiwan, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu gerçek, sadece BM kararıyla doğrulanmadı, aynı zamanda dünya ülkelerinin ezici çoğunluğunun mutabakatıdır. Çin hükümeti, her zaman olduğu gibi ‘Tek Çin' ilkesini asla tartışmaya açmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Hua, Taiwan ile sözde “diplomatik ilişkileri” kesmenin Burkina Faso'nun aldığı doğru siyasi karar olduğuna dikkat çekerek, bunun uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkiler ilkesine, iki halkın temel ve uzun vadeli çıkarına, ayrıca çağın trendine uygun bir karar olduğuna işaret etti.

Sözcü Hua, Burkina Faso'nun “Tek Çin” ilkesine sadık kalma ve Çin'le diplomatik ilişkileri yeniden başlatmaya ön koşul ileri koymayacağı vadinde bulunduğunu kaydetti. Burkina Faso'nun Çin-Afrika işbirliğine yeniden dönmesinin çok normal olduğuna işaret eden sözcü, Tek Çin ilkesinin uluslararası toplumdaki fikirbirliği olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor