Çin Eğitim Bakanlığı, “Çin Dili Yaşam Durumu Raporu”nu yayımladı

2018-05-29 18:22:59

Çin Eğitim Bakanlığı, bugün Beijing'de “Çin Dili Yaşam Durumu Raporu”nu yayımladı. Raporda 2017 yılında Çin'deki dil yaşamındaki önemli olaylar, sıcak konular ve ilgili veriler belirlendi.

Raporun baş editör yardımcısı Zhou Hongbo yaptığı konuşmada, raporda esas olarak yoksul bölgelere dil eğitimi konusunda yardım sağlanması, halk arasında kitap okumanın teşvik edilmesi, “yeni dört büyük icat” ve uygun olmayan kaba dil kullanımı dahil olmak üzere dört konuya odaklanıldığını ifade etti. Raporda işaret edilen Çin'deki “yeni dört büyük icat”, hızlı tren, Alipay online ödeme, paylaşım bisikleti ve internet alışverişi uygulamalarını kapsıyor.

Zhou Hongbo, “yeni dört büyük icat”ın, toplumsal yaşama değişiklikler getirerek büyük miktardaki yeni kelimeleri ortaya koyduğunu, böylece bu sözcüklerin toplumsal ve kültürel değişikliği de beraberinde getirdiğini dile getirdi.

Öte yandan, 2017 yılındaki Çince kelimeler seçmesinde, “Xiang” (paylaşma) ve “Chu Xin” (asıl niyet) Çin'de yılın sözcükleri seçilirken, “Zhi” (zeka) ve “insanlığın kader ortaklığı” ise yılın uluslararası sözcüğü olarak belirlendi. 19. Ulusal Kongre, yeni çağ, paylaşım, yapay zeka ve insanlığın kader ortaklığı gibi kavramlar yılın 10 popüler sözcüğü arasına girdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor