Kuşak ve Yol'a turizm desteği

2018-05-29 11:27:11 CRI

“Kuşak ve Yol” güzergahında yer alan gözde turistik kentlerin belediye başkanları dün, Çin'in Zhengzhou şehrinde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.


Toplantıya Rusya, Sri Lanka ve Hindistan gibi 28 ülkeden 95 belediye başkanı ile temsilcileri ve 60'tan fazla uluslararası turizm acetası katıldı. Ayrıca, Çin'deki 39 kentin belediye başkanları ve başkan yardımcıları da toplantıda hazır bulundu.


Toplantıda, “Kuşak ve Yol” güzergahındaki ülkelerin uluslararası turizm ölçeğinin küresel turizmin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturduğu belirtildi.


Katılımcılar, gelecek 5 yıl içinde “Kuşak ve Yol” ülkelerinden 85 milyon turistin Çin'i ziyaret edeceğini ve aynı zamanda Çin'in de söz konusu ülkelere çok sayıda turist göndereceğini ifade etti.


Gözde turizm noktalarının belediye başkanları olarak kaliteli turizme önem verdiklerinin altını çizen katılımcılar, turizmde kalitenin sürekli yükselmesiyle turistik yerlerinin yönetiminin öneminin de arttığını ifade etti.


BM Dünya Turizm Örgütü İcra Direktörü Zhu Shanzhong toplantıda yaptığı konuşmada, Çin'in geçen beş yıl içinde uluslararası turizme en fazla katkı yapan ülkelerden biri olduğuna işaret etti.


Zhu, uluslararası turizme katkısının yüzde 21'sine ulaşan Çin'in, turizm sektörünün gelişmesinin yeni bir itici gücü haline geldiğini kaydetti.


Zhu, “Kuşak ve Yol” güzergahında çok büyük bir turizm potansiyeli bulunduğuna dikkat çekerek, turizmin gelecek yıllarda bu kentlerde kapsayıcılık, güvenlik ve esneklik açısından önemli rol oynayacağını sözlerine ekledi.


   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor