Wang Qishan, Belaruslu liderlerle görüştü

2018-05-29 10:24:25 CRI

Belarus'a resmi ziyarette bulunan Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ve Başbakan Andrey Kobyakov ile ayrı ayrı görüştü.


27-29 Mayıs tarihlerinde Belarus'a resmi ziyaret gerçekleştiren Wang, ilk olarak Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya geldi.


Wang görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Lukaşenko'nun Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Zirvesi'ne katılmasını beklediğini ifade etti.


İki ülke arasında karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin tarafların ortak çabalarıyla sürekli genişletildiğini ve derinlemesine geliştirildiğini dile getiren Wang, Çin ile Belarus arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin içeriklerinin de günden güne zenginleştiğini kaydetti.


İki ülkenin karşılıklı siyasi güveni pekiştirmeye devam ederek, el ele verip kader ortaklığı oluşturmasının öneminin altını çizen Wang, çıkarların kaynaşmasının da ilerletilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Wang, Çin ile Belarus'un ekonomik gelişme stratejilerini ve planlarını daha da kenetlendirerek, ortak kalkınma ile ortak refahı gerçekleştirmesinin öneminin altını çizdi.


Wang, iki ülkenin liderleri tarafından bizzat ilerletilen önemli bir proje olan “Çin-Belarus Sanayi Bölgesi”nin, Kuşak ve Yol işbirliğinin sembolü niteliğindeki bir proje haline getirilmesi gerektiğine de işaret etti.


Wang ayrıca, Belarus'un bu yıl Shanghai'de düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.


Belarus'un Shanghai İşbirliği Örgüt'ündeki faaliyetlerine de değinen Wang, kendilerinin gözlemci bir ülke olarak örgütün gelişiminde yapıcı rol oynadığını sözlerine ekledi.


Lukanşenko ise görüşmede, SİÖ Qingdao Zirvesi'ne katılmayı ve Xi Jinping'le görüşmeyi dört gözle beklediğini söyledi.


Xi'nin ileri sürdüğü “insanlığın kader ortaklığını oluşturma” görüşünü ve Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediklerini dile getiren Lukaşenko, Belarus-Çin Sanayi Bölgesi'ni “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı”ndaki bir inci haline getirmek için çaba harcayacaklarını ifade etti.


Wang Qishan, Andrey Kobyakov ile yaptığı görüşmede de ikili ticaret ve finans alanındaki işbirliğine vurgu yaptı.


Görüşmede ikili ticaretin boyutunun genişletilmesinin gerektiğini kaydeden Wang, ticaretin dengeli şekilde gelişmesinin hızlandırılması ve büyük projelerin inşasının ilerletilmesi gibi konuların önemine değindi.


Wang, Belarus ile yatırım ve finans alanlarındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra, kültürel ve yerel temasların da genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Kobyakov ise, iki ülke arasındaki somut işbirliğini derinleştirmek, ikili ticaretin seviyesini yükseltmek, ticari yapıları iyileştirmek ve Çinli işletmeler için ülkesinde elverişli yatırım koşulları hazırlamak amacıyla çalışacaklarını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor