“TIR” protokolünün İlk yükleri Horgos sınır kapısından geçti

2018-05-28 17:16:24

“TIR” protokolünün İlk yükleri Horgos sınır kapısından geçti

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Protokolü (TIR) logosunu taşıyan ve oto yedek parçalarını taşıyan konteyner kamyonu, 25 Mayıs'ta Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan Horgos (Korgas) sınır kapısından çıkış yaparak, 4 bin 5 yüz kilometrelik yolu katettikten sonra Gürcistan'a ulaşacak. Böylece, Xinjiang'daki söz konusu ilk parti yükün sevkiyatıyla, Çin-Kazakistan arasındaki “TIR” taşımacılığı resmen başladı.

“TIR”, Birleşmiş Milletler Protokolü temelinde kurulan, uluslararası yük taşımacılığında küresel çapta gümrük geçişinde kolaylık sağlayan bir sistem. Söz konusu protokole katılan 73 ülkenin çoğu “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” güzergahında yer alıyor.

5 Temmuz 2016'de “TIR” protokolüne resmen katılan Çin, Horgos sınır kapısı ile dünyada protokolün yürütüldüğü 61. ülke konumunda.

Horgos Gümrüğü'nden bir yetkili, “TIR” protokolüne göre, yükleme yapılan ülkeden, sevkiyatın varacağı ülkeye kadar olan süreçte transit geçilen tüm ülkelerin gümrüklerinde yeniden kontrol yapılmayacağını, işletmelerin ise bu ülkelerden geçmek için yüklü miktarlarda depozito ödemeyeceğini belirtti.

Horgos Gümrüğü'nün denetim bölümünden bir sorumlu ise, “TIR” protokolünün Çin'de resmen yürütülmesiyle birlikte, uluslararası karayolu taşımacılığının çift yönlü olarak açıldığı, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler ve bölgelerin birbirinin gümrük denetim ve yönetimlerini kabul etme ve yürütme kurumlarıyla yardımlaşma seviyesinin arttığını kaydetti. Buna göre “TIR” taşımacılığında ikili ve çok taraflı işbirliği geliştirilerek uluslararası taşımacılığın potansiyeli ve bağlantı şebekeleri artıyor, böylece işletmelerin gümrük kapılarından geçişinde verimlilik yükselirken, maliyetler de düşüyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor