Wang Yang, Burkina Faso Dışişleri Bakanı'yla görüştü

2018-05-28 15:13:44 CRI

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Wang Yang, bugün Beijing'de Çin'i ziyaret eden Burkina Faso Dışişleri Bakanı Alpha Barry ile görüştü.


Wang Yang, Çin ile Burkina Faso arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasından duyduğu memnuniyet paylaştı.


Wang, Burkina Faso hükümetinin “Tek Çin” ilkesini kabul ederek, Çin'le diplomatik ilişkileri yeniden kurmak gibi stratejik bir karar almasının, uluslararası toplumda geniş kabul gören fikir birliğine uygun olduğu gibi, tarih tarafından da doğruluğunun kanıtlanacağını söyledi.


Wang, Çin'in Burkina Faso'yu Eylül'de düzenlenecek Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'ne katılmaya davet ederek, Burkina Faso'nun Zirve'nin başarıyla düzenlenmesinde olumlu rol oynamasını beklediğini ifade etti.


Burkina Faso Dışişleri Bakanı Alpha Barry ise, Çin'le diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasının tarihsel ilerlemeye uygun olduğu gibi, Burkina Faso halkının desteğini de kazandığına da işaret etti.


Burkina Faso'nun Çin-Afrika işbirliği ailesine tekrar dönmesinden memnun olduğuna işaret eden Barry, Burkina Faso'nun “Tek Çin” ilkesine uyarak Çin'le işbirliğini derinleştireceğini, ikili ilişkiler ve Afrika ile Çin arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkı yapmaya hazır olduğunu kaydetti.


26 Mayıs tarihinde Beijing'de, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Burkina Faso Dışişleri Bakanı Barry, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasına dair ortak bir bildiri imzaladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor