Shanghai İşbirliği Örgütü Qingdao Zirvesi tanıtıldı

2018-05-28 15:38:05 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün, 9-10 Haziran 2018 tarihleri arasında Qingdao'da yapılacak Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Zirvesi hakkında bir basın toplantısı düzenlendi.


Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, basın toplantısında Zirve'yle ilgili bilgi verdi.


Wang Yi, 18. SİÖ Zirvesi'nin 9-10 Haziran tarihleri arasında Shandong eyaletinin Qingdao kentinde yapılacağını açıkladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Zirve'ye başkanlık yapacağını ve ilgili faaliyetleri düzenleyeceğini söyledi.


Wang, Örgüt'e üye ve gözlemci ülkelerin liderleri ve ilgili uluslararası örgütlerin yetkililerinin de Zirve'de hazır bulunacağını kaydetti.


Qingdao Zirvesi'nin, Örgüt'ün genişlemesinin ardından yapılacak ilk zirve olma özelliği taşıdığına dikkat çeken Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 7 üye ülke ve 4 gözlemci ülkenin liderlerinin yanı sıra, BM gibi uluslararası örgütlerin yetkilileriyle birlikte işbirliği planlarını ele alacağını ifade etti.


Wang Yi'nin verdiği bilgiye göre Xi, katılımcı liderlerin onuruna bir karşılama yemeği verecek ve liderlerle birlikte ışık ve havai fişeklerle oluşturulacak bir gösteriyi izleyecek.


Küçük ve büyük çaplı oturumlara da başkanlık yapacak Xi, diğer liderlerle “Qingdao Deklarasyonu”nu imzalamanın yanı sıra güvenlik, ekonomi, kültür gibi 10'dan fazla alanda işbirliği belgesini onaylayacak.


Zirve'nin ardından Xi, Çin ziyaretinde bulunan Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve İran devlet başkanlarıyla ayrı ayrı olarak ikili görüşme yapacak.


Wang Yi, 17 yıl önce Çin'de doğan SİÖ'nün Qingdao'da yeni bir mutabakat oluşturarak, hazırlayacağı planlarla yeni bir kalkınma gerçekleştirmesini temenni ettiklerini sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor