Çin'den ABD'ye sert tepki

2018-05-28 10:29:16 CRI

Çin'den ABD'ye sert tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı, ABD askeri gemilerinin Çin'in Xisha Adaları sularına girmesine tepki gösterdi.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang dün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin bu eyleminden ciddi anlamda hoşnutsuz olduklarını ve buna kesinlikle karşı çıktıklarını belirtti.


Lu Kang, ABD'den Çin'in egemenliğini ihlâl eden ve Çin güvenliğini tehdit eden bu gibi provokasyon girişimlerini derhal durdurmasını istedi.


Lu Kang, dün ABD ordusuna ait “Higgins” ve “Antietam” adlı iki geminin Çin hükümetinden izin almadan Xisha Adaları sularına girdiğini, Çin Deniz Kuvvetleri'nin de kanuna uygun olarak ABD gemilerini uyararak, derhal suları terk etmelerini istediğini bildirdi.


Xisha Adaları'nın Çin topraklarının bir parçası olduğunu vurgulayan Lu, ABD'nin askeri gemilerini Çin'in Xisha Adaları sularına yeniden göndermesinin hem Çin'in yasasına hem ilgili uluslararası yasalara aykırı olduğu gibi Çin egemenliğini de ihlâl ettiğini, ayrıca denizlerdeki barış, güvenlik ve asayişi de tehdit ettiğini ifade etti.


Lu, Çin'in devlet egemenliği ve güvenliğini korumak için gerekli her türlü önlemi almaya devam edeceğini kaydetti.


Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian ise aynı gün düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin bu provokasyon girişiminin Çin egemenliğini ciddi anlamda ihlâl ettiğini ve Çin'in buna kesinlikle karşı çıktığını dile getirdi.


Wu, Çin ordusunun deniz ve hava kuvvetlerinin savaşa karşı hazırlık inşasını güçlendirmek, savunma seviyesini yükseltmek, devlet egemenliği ve güvenliğini savunmak ve bölge barışı ile istikrarını korumak konularında kararlı olduğuna dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor