Wang Yi: “Tek Çin” genel kabul gören bir kural

2018-05-27 12:44:25

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Burkina Faso Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Alpha Barry ile bir araya geldi.


Görüşmede, Çin Halk Cumhuriyeti ve Burkina Faso arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasını öngören ortak bildiri imzalandı.


Wang Yi, görüşmede yaptığı konuşmada, “Tek Çin” ilkesinin, uluslararası ilişkilerde genel kabul gören bir kural olduğuna işaret etti. İlkenin, Çin'in herhangi bir ülke ile diplomatik ilişki kurmak için aradığı ön şart ve siyasi zemin olduğuna dikkati çeken Wang Yi, son zamanlarda Gambiya, Dominik, Panama ile Sao Tome ve Principe'nin Çin ile diplomatik ilişkileri yeniden kurduklarını, böylece Çin'in dost çevresinin giderek büyüdüğünü belirtti.


Çin Dışişleri Bakanı, gerçeklerin, “Tek Çin” ilkesinin tarihin, çağın gereği ve dünya halklarının ortak beklentisi olduğunu kanıtladığına vurgu yaptı. Çin'i bölmeye çalışan ve tarihin  akışını engelleyen tüm eylemleri “kağıttan bir kaplan” olarak niteleyen Wang Yi, bu girişimde bulunanların nihayetinde yenilgiyi göğüsleyeceklerini ifade etti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor