Xi Jinping'den büyük veri alanında işbirliği çağrısı

2018-05-26 15:03:10 CRI

Xi Jinping'den büyük veri alanında işbirliği çağrısı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, büyük veri sektörünün geliştirilmesi için uluslararası değişim ve işbirliğinin artırılması çağrısı yaptı.

2018 Çin Uluslararası Büyük Veri Fuarı bugün Guiyang kentinde başladı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, fuara bir tebrik mektubu gönderdi.

Xi, mektubunda internet, büyük veri ve yapay zekâ gibi yeni nesil bilgi teknolojilerinin günden güne gelişmesinin; ekonomik kalkınma, devlet yönetimi, toplumsal yönetim ve halkların yaşamına büyük etki yarattığını bildirdi.

Ülkelerin büyük veri sektörünün fırsatlarını yakalamak için iletişim ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini kaydeden Xi, sektörün sağlıklı gelişmesinin sağlanması ve veri güvenliği, siber alan yönetimi gibi hususlarda karşılaşılan sınamalarla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in büyük verinin gelişmesine büyük önem verdiğini vurguladı.

Çin'in yenilikçi, koordine, yeşil ve dışa açık kalkınma vizyonuyla siber alanda güçlü bir ülke haline gelmeye ve dijital Çin ile akıllı toplumu kurmaya odaklanan ulusal büyük veri politikasını uyguladığını dile getiren Xi, bu politikanın, ekonominin hızlı büyüme aşamasından kaliteli büyüme aşamasına geçişine yardım ettiğini söyledi.

Xi Jinping, katılımcıların, fuar süresince büyük veri sektörünün yenilikçi gelişimini ve insanlığın ortak kader topluluğunun inşasını ilerletmek için yoğun fikir alışverişinde bulunmalarını ümit ettiğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor