Xi Jinping, Hollande ile bir araya geldi

2018-05-25 20:50:35

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Fransa eski Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi.


Görüşmede, Çin-Fransa ilişkilerinin geleceğine umutlu baktıklarına işaret eden Xi, Çin tarafının Fransa ile stratejik koordinasyonu güçlendirmeye ve küresel meydan okumaları göğüslemeye hazır olduğunu açıkladı.


Xi Jinping, cumhurbaşkanlık görevi süresince Çin-Fransa ilişkilerinin pekiştirilmesi için sağladığı katkılardan dolayı, Hollande'a teşekkürlerini iletti.


Cumhurbaşkanı Xi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ocak ayındaki Çin ziyaretiyle iki ülkenin ikili ve çok taraflı işbirliği konusunda geniş görüş birliğine vardıklarını hatırlattı.


Xi Jinping, Fransa ile el ele vererek küresel ekonomik büyüme ile ticaret ve yatırım kolaylığını genişletmeye; böylece barışçı, istikrarlı, dışa açık ve hoşgörü temelli bir uluslararası düzenin oluşturulmasına aktif katkı sağlamaya hazır olduğunu kaydetti. Xi, AB ile işbirliğini de yoğunlaştıracaklarını bildirdi.


Hollande, görüşmede yaptığı konuşmada, Xi Jinping'in liderliğindeki Çin'in küresel işlerde oynadığı aktif rolü, özellikle Paris İklim Antlaşması'na varılmasında harcadığı çabaları övdü. Hollande, mevcut küresel koşullar altında, Çin ile Fransa arasındaki dostluğun çok taraflılığın inşası ile bölgesel ve küresel sorunların diyalog ve işbirliği yoluyla çözülmesine yardımcı olacağını belirtti.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor