Çin ile Yeni Zelanda “Kuşak ve Yol”u ele aldı

2018-05-25 19:07:16

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Çin'i ziyaret eden Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters ile bir araya geldi.

Görüşmede, Çin ve Yeni Zelanda arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 46 yılda ikili ilişkilerde gelişme eğiliminin korunduğunu kaydeden Wang Yi, iki tarafın ortak çabasıyla Çin'in Batı ülkeleriyle temaslarının ilk örneğinin Yeni Zelanda ile oluşturulduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, yeni dönemde iki tarafın karşılıklı saygı, eşitlik ve kazan-kazandır ilkeleri temelinde Çin-Yeni Zelanda Serbest Ticaret Anlaşması'nın güncellenmesine dair müzakereleri ilerletmesi ve ikili ticaret işbirliği potansiyelini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Yeni Zelanda'nın “Kuşak ve Yol İnisiyatifi”ne katılmasını olumlu karşıladıklarını vurgulayan Wang Yi, Çin'in, Yeni Zelanda ile İnisiyatif çerçevesindeki işbirliği planlarını ortaya koymanın yanı sıra, üçüncü piyasalardaki işbirliğini de görüşmeye hazır olduğunu kaydetti.

Winston Peters ise, Çin ile ilişkilerine büyük önem veren Yeni Zelanda hükümetinin “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izlediğini söyledi. Ülkesinin “Kuşak ve Yol İnisiyatifi”ne aktif olarak katılacağını belirten Peters, ayrıca 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na da katılacaklarını duyurdu. Peters, Çin ile işbirliği alanlarını çeşitlendirmek için temasları yoğunlaştırmaya ve ekonomik küreselleşme ile çok taraflı serbest ticaret sistemini korumaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor