Çin: ABD ve Kuzey Kore, anlaşmazlıkları diyalogla çözmeli

2018-05-25 19:03:26

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Singapur'da düzenlenmesi planlanan Trump-Kim Zirvesi'nin iptaline ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözcü, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ve ABD arasındaki olası zirvenin, Kore nükleer sorununun çözülmesinde kritik rol oynayabileceğine işaret etti.

Kuzey Kore ve ABD'nin son aylarda kaydettikleri olumlu gelişmeleri iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirten Lu Kang,  iki tarafın sabır gösterip birbirlerine iyi niyetle yaklaşmalarını ümit ettiklerini iletti. Sözcü Lu, Kuzey Kore ve ABD'nin birbirlerinin endişelerini çözmek için diyalogu sürdürmeleri, böylece Kore Yarımadası'ndaki nükleer silahsızlanma sürecini hızlandırmaları gerektiğini vurguladı.

Punggye-ri nükleer deneme tesisinin kapatılmasını da değerlendiren Sözcü Lu Kang, bu gelişmeyi Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanma yönünde attığı önemli bir adım olarak nitelendirdi.   

ABD Başkanı Donald Trump, dün bir açıklama yaparak, Kuzey Kore ile 12 Haziran'da Singapur'da yapılması planlanan zirveyi iptal ettiklerini, ancak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile uygun bir günde görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye-gwan ise basına verdiği demeçte, ABD ile her zaman ve her şekilde yüz yüze görüşmeye ve sorunları ele almaya hazır olduklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor