Xi Jinping ve Merkel görüştü

2018-05-24 21:04:43

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve Almanya'nın işbirliği ve çifte kazanç sağlamada diğer ülkelere örnek olmaları ve Çin-Avrupa ilişkilerinin geliştirilmesinde öncü rol oynayarak yeni tip uluslararası ilişkilerin oluşturulmasına katkıda bulunmaları gerektiğini vurguladı. Xi, iki ülkenin üst düzey temasları sürdürerek, ikili ilişkilerde genel planlamayı yoğunlaştırmaları, çeşitli alanlardaki işbirliği ve diyalogu güçlendirmeleri çağrısında bulundu.

Almanya'nın Çin'de yeni tur dışa açılmadan doğan fırsatlardan faydalanmasını arzuladıklarını belirten Xi Jinping, iki ülkenin bilimsel inovasyon işbirliğini ön plana alarak üçüncü taraf piyasa hizmetlerini genişletmelerini istedi. Çin Cumhurbaşkanı, Almanya'yla kültürel değişimi yoğunlaştırarak halklararası dostluğu pekiştirme talimatı verdi.

Xi, Almanya ile küresel yönetişim ve çok taraflılığın korunması için ortak çaba harcamaya ve önemli bölgesel ve küresel sorunların çözülmesinde koordinasyonu pekiştirmeye hazır olduklarını kaydetti. Almanya'nın Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne desteğini takdirle karşıladıklarına dikkat çeken Xi, Alman işletmeleri İnisiyatif'e katılmaya davet etti.

Xi Jinping, Çin-Avrupa ilişkileri ile ilgili de değerlendirmede bulundu.

Çin'in Avrupa ülkelerinin kendi iradesiyle seçtiği bütünleşme yolunu kararlılıkla desteklediğine işaret eden Xi Jinping, Avrupa tarafıyla birlikte tüm dünyaya çok taraflılık sinyalini iletmeye hazır olduklarını belirtti.

Merkel, yaptığı konuşmada, Çin'in, uluslararası toplumun önemli bir üyesi ve Almanya'nın önemli bir ticaret ortağı olduğunun altını çizdi. Almanya-Çin ilişkilerinde yeni çağa girildiğini belirten Merkel, ülkesinin Çin'in dışa açılmasından doğan fırsatlardan faydalanarak ticaret, ekonomi ve kültür gibi alanlardaki işbirliği yoğunlaştırmaya hazır olduğunu söyledi. Çin ile G20 gibi çok taraflı çerçevelerde koordinasyonu güçlendireceklerini dile getiren Merkel, Çin-AB işbirliğini destekleyeceklerini açıkladı.

İki lider ayrıca uluslararası ticaret ve İran nükleer sorunu gibi her iki tarafı ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulundular. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor