Çin'den ABD'nin tatbikat davetini geri çekmesine yanıt

2018-05-24 19:44:33

Çin Savunma Bakanlığı, Washington'ın, Çin'in, Güney Çin Denizi'ndeki adaları silahlandırdığı iddiasıyla ortak tatbikat davetini geri çekmesinin yapıcı bir karar olmadığını kaydetti.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ren Guoqiang, bugün yaptığı açıklamada, Washington'ın gerçekleri görmezden gelerek Çin donanmasına yönelik 2018 Pasifik Kıyısı Ortak Deniz Tatbikatı'na katılma davetini geri çekme kararının yapıcı olmadığını ifade etti.

İletişim kanallarını kapatmanın, Çin-ABD orduları arasındaki karşılıklı güven ve işbirliğine zarar vereceğini belirten Sözcü, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki adalar ve açıklarındaki egemenlik haklarının tartışılmaz olduğunu yineledi. Ren Guoqiang, ülkesinin kendi topraklarında inşa faaliyetlerinde bulunmasının egemen bir ülkenin meşru hakları kapsamında olduğunu söyledi.

Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetlerinin; egemenliğini, güvenliğini, bölgesel barışı ve istikrarı korumaya yönelik gerekli bir tedbir olduğunu ve “silahlandırma” ile hiçbir alakasının bulunmadığını belirten Ren Guoqiang, ABD'nin sorumsuz yorumlar yapmaya da hakkı olmadığını vurguladı.

Sözcü, Washington'un Çin'i ortak askeri tatbikatlara davet edip etmemesinin, ülkesinin Asya Pasifik bölgesindeki barış ve istikrarı koruma iradesini değiştirmediği gibi, kendi egemenliği ve güvenlik çıkarlarını güvence altına alma kararlılığını da zedeleyemeyeceğini ifade etti.

Çin-ABD orduları arasında sağlıklı ve istikrarlı ilişkiler geliştirmenin, iki ülkenin ortak çıkarlarına uygun olduğuna dikkat çeken Sözcü Ren, bunun için iki tarafın ortak çaba göstermesi gerektiğini belirtti.

Sözcü, son olarak, Washington'a sıfır toplamlı oyun anlayışını terk edip, anlaşmazlıkları uygun biçimde çözerek ordular arası ilişkileri, Çin-ABD ilişkilerini sağlamlaştıran unsur haline getirme çağrısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor