Çin, STB'lerin dışa açılmasını genişletiyor

2018-05-24 18:39:00

    Çin, dışa açılmayı genişletmek ve iş ortamını geliştirmek amacıyla Guangdong, Tianjin ve Fujian'deki pilot serbest ticaret bölgelerinde (STB) reform ve dışa açılmayı derinleştirmeyi öngören bir belge yayımladı.
   Çin Devlet Konseyi tarafından yayımlanan belgeye göre, Guangdong, Tianjin ve Fujian'de yer alan STB'lere yönelik reform çalışmalarında yüksek kaliteli kalkınma, arz yanlı yapısal reform, kurumsal inovasyon ve risk önlemeye odaklanılacak. Ayrıca, hukuka bağlı, uluslararası ve dış dünya ile uyumlu bir iş ortamı şekillendirilecek ve STB'ler yatırım ve ticaret alanlarında uluslararası kuralları karşılayabilen kurumsal sistemlerin inşasında başı çekecek.
    Dışa açılma ve reformun tüm faaliyet alanlarında ilerletilmesi amacıyla STB'lere daha büyük karar alma yetkisi verilecek, böylece hükümet yönetiminin geliştirilmesi, yeni büyüme motorlarının oluşturulması ve rekabet gücünün yükseltilmesi sağlanacak.

Belgede, STB'lerin, Xi Jinping'in Yeni Dönemde Çin'e Özgü Sosyalizm Düşüncesi çerçevesinde geliştirileceği ifade edildi.
   Çin, ilk STB'sini 2013'te Shanghai kentinde yeni reform politikalarını test etmek için açtı. Bir yıl sonra Guangdong, Tianjin ve Fujian'de de ikinci grup STB'ler açıldı. Akabinde Çin genelinde 7 STB daha faaliyete geçti.
   Belgede ayrıca, “tek gişeli” gümrükleme ve girişimcilere e-devlet hizmetleri gibi bir dizi tedbir sayesinde reform ve inovasyon çalışmalarında gözle görülür başarılar elde edildiği belirtildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor