Wang Yi: Barış fırsatı kaçırılmamalı

2018-05-24 11:21:33 CRI

Wang Yi: Barış fırsatı kaçırılmamalı

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak için gittiği Buenos Aires'ten sonra dün ABD'ye geçti. Wang Yi, Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yla görüştü. İki taraf, görüşmeden sonra birlikte gazetecileri kabul etti.

Wang Yi, kendisinin Pompeo'yla tarafları yakından ilgilendiren Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunu üzerinde fikir alışverişinde bulunarak Pompeo'nun düşüncelerini dinlediğini kaydetti.

Wang Yi konuşmasında üç başlık altında görüşünü akardı. Buna göre ilk olarak, Çin, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması sürecini kararlılıkla ilerletecek. Çin'in bu tutumu değişmeyecek. Bu süreçte gerekli olduğunda Kuzey Kore'nin güvenlikle ilgili rasyonel endişeleri uygun bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Öte yandan yarımadada uzun vadeli ve etkin bir barış mekanizması kurulmalı.

İkinci olarak, Çin, ABD-Kuzey Kore liderler görüşmesini kararlılıkla destekliyor. ABD-Kuzey Kore liderlerinin doğrudan diyalog kurması, yarımadadaki nükleer sorununun çözülmesi için kritik bir unsurdur. Çin, görüşmenin zamanında gerçekleştirilmesini arzu ediyor.

Üçüncü olarak, Çin, uluslararası yükümlülüklerini kararlılıkla yerine getirmektedir. Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'yle ilgili kararlarını kapsamlı ve ciddi bir şekilde yürüterek yarımadadaki barış ve istikrarı korumaya devam edecek.

ABD-Kuzey Kore liderler görüşmesinin elverişli bir temele sahip olduğunu vurgulayan Wang Yi, ABD'nin sorunun çözülmesi ve barışın gerçekleştirilmesi için iyi bir fırsatla karşı karşıya olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor