Xi'den SİÖ çerçevesinde güvenlik işbirliği vurgusu

2018-05-22 19:43:05

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda SİÖ Güvenlik Kurulu Sekreterleri 13. Toplantısı'na katılmak üzere Çin'e gelen yabancı heyetlerin başkanlarını kabul etti.

Xi Jinping, görüşmede yaptığı konuşmada, SİÖ'nün kuruluşundan bu yana örgüte üye ülkelerin bölgesel güvenlik ve istikrarı korumayı hep ön plana aldıklarına dikkat çekti. SİÖ üye ülkeleriyle terörizm, radikallik ve bölücülükten oluşan “üç kötü güce” darbe indirilmesi konusunda verimli işbirliği yaptıklarını belirten Xi, böylece bölgesel istikrarın korunmasına önemli katkı sağladıklarını kaydetti.

SİÖ'nün “üç kötü güç, uyuşturucu madde kaçakçılığı ve sınır ötesi organize suçlar” gibi ciddi sınamalarla yüzleştiğini vurgulayan Xi Jinping, üye ülkelerin güvenlik işbirliğinde doğru stratejik yönde ilerlemeleri, karşılıklı siyasi güveni pekiştirip politikalar arası koordinasyonu güçlendirmeleri gerektiğini söyledi. Adaletin ilke edinilerek anlaşmazlıkların siyasi ve barışçı yollardan çözülmesi gerektiğini ifade eden Çin Cumhurbaşkanı, böylece SİÖ çerçevesinde güvenlik işbirliğini yeni düzeye taşıma çağrısında bulundu.

Üye ülkelerin güvenlik işbirliği eylem kapasitesinin artırılarak daha sıkı, sağlıklı ve verimli bir hukuk işbirliği ağının oluşturulması gerektiğini söyleyen Xi Jinping, Çin'in kendi güvenliği ile bölgesel güvenliğin kaynaşmasını güçlendireceğine işaret etti.

 Xi Jinping, SİÖ üye ülkeleriyle karşılıklı saygı, adalet, işbirliği ve çifte kazanç ilkeleri temelinde yeni tip uluslararası ilişkileri kurmaya ve insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşasına katkı sağlamaya hazır olduğunu belirtti.       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor