Çin otomotiv ithalatında gümrük vergilerini düşürüyor

2018-05-22 17:10:28 CRI

Çin otomotiv ithalatında gümrük vergilerini düşürüyor

Çin Maliye Bakanlığı'ndan (MOF) bugün yapılan açıklamada, Çin'in, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere binek araçları ve yedek parçalarının ithalatında gümrük vergilerini büyük oranda düşüreceği bildirildi.

Binek araçları ithalatında 135 ürüne yönelik yüzde 25, dört ürüne yönelik yüzde 20 oranlarındaki gümrük vergileri yüzde 15'e indirilecek.

Oto yedek parçalarında ise 79 ürüne yönelik yüzde 8, 10, 15, 20 ve 25 oranlarındaki gümrük vergilerinin de tamamı yüzde 6'ya düşürülecek.

MOF'tan yapılan açıklamada, Çin'in çok taraflı ticaret sistemini korumayı amaçladığı ve otomotiv ithalatında vergilerin düşürülmesinin reform ve dışa açılmanın genişletilmesi yolunda büyük bir adım olduğu vurgulandı.

Söz konusu düzenlemenin ardından binek araçlarında ortalama vergi yüzde 13,8, oto yedek parçalarında ise yüzde 6 olacak. Bakanlık, düzeltilen oranların “ülkenin otomotiv endüstrisinin somut durumuyla uyumlu” olduğunun altını çizdi.

Binek araçlarının ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesinin arz-yanlı yapısal reformların ilerletilmesine yardım edeceği belirtilen açıklamada, Çin'in otomotiv sanayiinin seviyesinin yükseltilmesi ve dönüşümünün yanı sıra otomotiv ürünlerinin kalite ve etkililiğinin geliştirilmesine de katkı sağlayacağı belirtildi.  
Açıklamada, ayrıca, vergi indiriminin yerel otomotiv piyasasında tedarik zincirini zenginleştireceği ve halka daha çeşitli ve makul ürün seçenekleri sunulacağı ifade edildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor