Wang Yi: Suudi Arabistan, Kuşak ve Yol inşasında önemli bir ortak

2018-05-22 16:55:33 CRI

Wang Yi: Suudi Arabistan, Kuşak ve Yol inşasında önemli bir ortak

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkesinin Orta Doğu diplomasisinde Suudi Arabistan'ı daima bir öncelik olarak gördüğünü ve Kuşak ve Yol inşasında önemli bir ortak addettiğini belirtti.

Wang Yi, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel bin Ahmed el-Cubeyr ile bir araya geldi. Görüşmede, Çin ve Suudi Arabistan'ın kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu hatırlatan Dışişleri Bakanı Wang, iki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı anlayış, destek ve siyasi güvene dayalı olduğunu vurguladı.

Wang, Çin ve Suudi Arabistan'ın liderlerinin iyi temas ve dostluk kurduğunu, bunun ikili ilişkilerin gelişiminde önemli rol oynadığını kaydetti. Bakan Wang, iki tarafın üst düzeyli ortak komite mekanizmalarını başlatarak; üretim kapasitesi, yatırım, enerji, ticaret ve altyapı tesisleri gibi alanlarda işbirliğini geliştirmelerini arzuladığını söyledi.

Wang, ayrıca Çin'in Suudi Arabistan ile Çin-Arap Ülkeleri Birliği Forumu'nun temmuz ayında başarıyla düzenlenmesi ve Arap ülkeleriyle işbirliği ve dayanışmayı ilerletmek için çaba göstermeye hazır olduğunu ifade etti.

Cubeyr, yaptığı açıklamada, Çin ile Suudi Arabistan'ın önemli stratejik ortaklar olduklarının altını çizdi. İki tarafın karşılıklı güven tesis ederek üst düzey temasları sıklaştırdığını vurgulayan Cubeyr, çeşitli alanlardaki işbirliğinde ve karşılıklı değişimlerde çok sayıda kazanç elde edildiğini belirtti.

Suudi Arabistan'ın Kuşak ve Yol inşasına katılmayı istediğini dile getiren Cubeyr, iki ülkenin liderleri arasında varılan mutabakatın ve imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesini ilerleterek enerji ve liman gibi alanlarda yararcı işbirliğini artıracaklarına dikkat çekti.

Cubeyr, daha fazla Çinli girişimcinin ülkesinde yatırım yapmasını olumlu karşıladıklarını da sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor