Wang Yi, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı

2018-05-22 10:24:17

Wang Yi, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Buenos Aires'te başlayan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı.

Wang Yi toplantıda yaptığı konuşmada, G20'nin kuruluşu ve gelişmesini çok taraflılığın yeni yansıması ve küresel yönetişimde yapılan reformda kaydedilen önemli ilerleme olarak değerlendirerek, G20 zirve mekanizmasının 10. yıldönümü vesilesiyle çok taraflılık ve küresel yönetişimi ele almanın büyük önem taşıdığını vurguladı.

Wang Yi, çok taraflılıkta ısrar ederek küresel yönetişimi iyileştirme ve ortak çıkar topluluğunu yaratmanın çağın trendleri ve dünya ülkelerinin ortak çıkarlarına uygun olduğunu dile getirdi. Wang, işbirliği ve ortak kazancı hedef alan yeni tip uluslararası düzen oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Wang Yi, dünyanın karşı karşıya bulunduğu çoğu sorunun kalkınma sorunuyla bağlantılı olduğunu, G20'nin dünya ekonomisini ilerletmekle gelişmekte olan ülkelere daha fazla fırsat sağlama sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Çin'de 40. yılına giren reform ve dışa açılma uygulamasına değinen Wang Yi, 40 yılda Çin'de 700 milyon kişinin yoksulluktan kurtarıldığını ve bunun küresel kalkınma davasına muazzam katkı getirdiğini belirtti. Wang Yi, reform ve dışa açılmada ısrarcı olan Çin'in küresel kalkınmanın lokomotifi, dünya barışının mimarı ve uluslararası düzenin koruyucusu olmaya devam edeceğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor