“Ticaret anlaşması, Çin ve ABD'nin ortak yararına”

2018-05-21 21:11:53

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ve ABD'nin ticaret müzakerelerinde anlaşmaya varmasının, ortak çıkarlarına uygun olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, gerek ticarette, gerekse diğer alanlarda olsun, Çin'in hiçbir zaman ABD ile ilişkilerinde gerginlik yaşanmasını istemediğini söyledi. Sözcü, Çin ile ABD'nin ikili ilişkileri geliştirerek her alandaki aktif temasları ve işbirliğini sürdürmesinin, iki ülkenin halklarının çıkarlarına uygun olmakla beraber, dünya için de iyi haber niteliği taşıdığını kaydetti.

Sözcü Lu Kang, ikinci tur ticaret müzakereleri sonucunda, Çin ve ABD'nin ticari sorunlara uygun çözüm getirerek, karşılıklı ek gümrük vergilerini geri çekme konusunda fikir birliğine vardıklarını dile getirdi.

Son 40 yıla bakıldığında, Çin ve ABD'nin anlaşmazlıkları kontrol altına alarak ikili ticari ilişkileri hız kesmeden ilerlettiğini ifade eden Sözcü, bunun temel nedeninin sağlıklı ticaret ilişkilerinin iki ülkenin halklarının ortak yararına uyması olduğunu vurguladı. Sözcü, ABD ile ticaret ilişkilerinde gerginliğin tekrar tırmanmasını istemediklerini de vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor