Çin, doğal bilimler müzelerini geliştiriyor

2018-05-21 18:37:11

Doğal bilimler müzelerinin geliştirilmesini ele alan uluslararası seminer, kısa süre önce Guangdong eyaletinin merkez kenti Guangzhou'da yapıldı.

Teması “Kaynakları Mülkiyete Dönüştürmek: Doğal Bilimler Müzelerini Geliştirmek” olarak belirlenen uluslararası seminere dünyanın önde gelen çok sayıda doğa bilimleri uzmanı katıldı.

Çin Bilimler Akademisi'ne bağlı Omurgalılar ve İlkel İnsanlar Enstitüsü'nün çıkardığı Fosil Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Guo Jianwei, seminerde yaptığı konuşmada, doğa bilimleri müzelerinden etkin şekilde faydalanılması konusunda dört öneride bulundu. Guo, müzelerde sergilenen eserlerin kaynaklarının mülkiyete dönüştürülmesi, sergi alanlarının etkin şekilde değerlendirilmesi, müzelerdeki insan kaynaklarında yaratıcılığın teşvik edilmesi ve toplumsal kaynakların genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Edinilen bilgilere göre, Çin'de bulunan müze sayısı 5 bini aştı. Buna rağmen, doğal bilimler müzelerinin gelişmesi nispeten geride kaldı. Günümüzde Çin genelinde büyük ölçekli doğal bilimler müze sayısı sadece 11'i buluyor. Bunlardan en bilinenleri ise sadece Beijing, Shanghai, Tianjin, Zhejiang ve Dalian gibi büyük kentlerde yer alıyor. Kısa süre önce hizmete giren Guangzhou Zhengjia Doğal Bilimler Müzesi ise Çin'in en gelişmiş bölgelerinden biri olan güney eyaleti Guangdong'da doğal bilimler müzesi alanındaki boşluğu doldurdu.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor