Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Rusya'yı ziyaret edecek

2018-05-21 18:13:32

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan'ın 24-29 Mayıs günlerinde Rusya'da yapılacak 22. Saint Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'na katılacağı ve ardından Belarus'u ziyaret edeceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, şu anda Çin-Rusya kapsamlı stratejik ortak ilişkilerinin tarihinin en iyi dönemini yaşadığını kaydetti. İki ülke liderlerinin stratejik öncülüğünde ve desteğiyle Çin-Rusya ilişkilerinin yüksek düzeyde gelişmesini sürdürdüğünü belirten Sözcü, her alanda yoğun işbirliğinden verimli neticelerin elde edildiğini söyledi.

Çin Sözcüsü, uluslararası ve bölgesel meselelerdeki koordinasyonu günden güne güçlendiren Çin ve Rusya'nın, küresel barış, istikrar ve kalkınmaya önemli katkılarda bulunduğunu ifade etti.

Lu Kang, Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan'ın, Rusya ziyareti boyunca ekonomik forum kapsamındaki programlara katılmanın yanında, Rus liderlerle ikili ilişkileri ve her iki tarafı ilgilendiren kritik konuları istişare edeceğini dile getirdi.

Wang Qishan'ın söz konusu ziyaretiyle iki ülke arasındaki üst düzey temasların yoğunlaştırılacağına inandıklarını ifade eden Sözcü, iki ilişkilerin de yeni bir düzeye taşınacağını belirtti.

Wang Qishan'ın Belarus ziyaretine de değinen Sözcü, Çin ile Belarus arasında karşılıklı güvene ve ortak kazanca dayalı kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin yeni döneme girdiğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor