Çin blok zinciri teknolojisi konulu beyaz kitap yayımladı

2018-05-21 18:07:48 CRI

Çin'de yüzlerce firmanın blok zinciri teknolojisini kullanmasıyla yükselen sektör için endüstriyel zincir oluşturulacağı belirtilen beyaz kitap dün yayımlandı.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından yayımlanan beyaz kitaba göre, mart ayının sonu itibarıyla Çin'de yazılım imalatı, güvenlik, sanayi teknolojileri uygulamaları, yatırım, finans, medya ve insan kaynakları gibi alanlarda blok zinciri temelli ürün hizmetleri sunan 456 şirket bulunuyor.

“Sektör, gitgide artan sayıda girişimci ve sermayenin piyasaya girmesiyle hızla gelişiyor.” notu düşülen beyaz kitapta, blok zinciri teknolojisinin popüler hale gelmesi ve olgunlaşmasını takiben bu alanda hizmet veren 178 yeni şirketin kurulmasıyla 2017 yılının sektörün gelişiminin zirve yaptığı yıl olduğu belirtildi.

Bunun sonucunda yatırımcılar geçen sene yaklaşık 100 öz sermaye yatırım işlemiyle pazara akın etti. Bu yılın ilk çeyreğindeyse öz sermaye yatırım anlaşmalarının sayısı 68'i buldu.

Blok zincir endüstrisinin halen başlangıç aşamasında bulunduğuna da dikkat çekilen beyaz kitabın yazarı Yu Jianing, yaptığı açıklamada, hızlı endüstriyel genişleme korunduğu takdirde daha fazla projenin ortaya konacağını dile getirdi.

Yu, endüstrinin 2018'de yeni bir zirveye ulaşacağını umuyor.

Blok zinciri; dijital para birimleriyle yapılan her işlemin izini sürmek ve kalıcı, değiştirilemez ve şeffaf para bozdurma kayıtları oluşturmak için kriptolu teknikler kullanılan dijital kayıt defteri sistemidir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor