Çinli bilim insanları kontrollü salınımlı yeni tarım ilacı geliştirdi

2018-05-21 15:20:40

Çinli bilim insanları kontrollü salınımlı yeni tarım ilacı geliştirdi

Çinli bilim insanları, verimliliği artırabilecek, daha çevre dostu olan ışığa duyarlı ve kontrollü salınımlı bir tarım ilacı (pestisit) geliştirdiler. Çin Bilimler Akademisi'ne bağlı Hefei Fiziksel Bilimler Enstitüsü'nden bilim insanları tarafından yürütülen araştırma, Mayıs ayında “Kimya Mühendisliği Dergisi”nde çevrimiçi olarak yayımlandı.

Tarım ilaçları, istikrarlı ve yüksek tarımsal üretimin korunmasında önemli bir rol oynuyor. Bununla birlikte, geleneksel pestisitlerin istenilen dozda kullanılmasında güçlükler yaşanmakta, bu da ilacın fayda düzeyini azaltarak ciddi çevre kirliliğine neden oluyor. Kontrollü salınım yönteminde ise, etkin madde bir sistem içerisinden daha uzun bir sürede, belirlenmiş bir hızla ve gereken miktarda verilmektedir.

Yeni geliştirilen tarım ilacı, nanokompozit maddeden yapılmakta ve morötesi ışına karşı yüksek duyarlılığa sahip. Bu teknoloji tarım ilaçlarının ışık yoluyla serbest bırakılmasını etkin bir şekilde düzenlemekte, ilacın tedarikini istenilen düzeyde gerçekleştirmekte ve verimliliğini önemli ölçüde arttırmaktadır.

Araştırma, tarım ilaçlarının salınımını kontrol etmek için çevre dostu bir yaklaşım sunuyor. Çin'de son yıllarda kontrollü salınımlı tarım ilaçlarının geliştirilmesine yönelik araştırmalar ve teknolojik atılımlar artıyor. Tarımda ve çevrenin korunmasıyla ilgili uygulamalarda, gübreler veya tarım ilaçlarının kontrollü salınımını yapan sistemlerde, doğaya zarar vermeden düşük miktarlarda kullanılarak etkili sonuçlar alınabiliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor