“Çin ve ABD, ticari savaş başlatmayacak”

2018-05-20 12:23:55 CRI

“Çin ve ABD, ticari savaş başlatmayacak”

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Çin ve ABD'nin olumlu, somut, yapıcı ve zengin sonuçların elde edildiği görüşmeler sonucunda, ticari savaşın başlatılmaması ve birbirlerine ek gümrük vergisi uygulamaktan vazgeçilmesi konularında anlaşamaya vardığını kaydetti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi ve Çin heyetinin lideri olarak ABD ile kapsamlı ekonomik diyaloga katılan Liu He, dün ABD ziyaretini tamamlamadan önce söz konusu açıklamayı yaptı.

Liu He; her iki tarafın da enerji, tarımsal ürün, sağlık, yüksek teknolojik ürün ve finans alanlarında ticari işbirliğini güçlendireceğini kaydetti.

Liu He, bu işbirliğinin Çin ekonomisinin kaliteli büyümesi ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması anlamını taşırken, öte yandan ABD'nin Çin'le ticaret açığının azaltılmasına da yararlı ve bunun ortak kazançlı bir seçenek olduğunu belirtti.

Kalabalık bir orta gelir nüfusuna sahip olan Çin'in dünyadaki en büyük piyasa haline geleceğine işaret eden Liu He, yüksek rekabet gücüne sahip olan Çin piyasasından daha fazla pay elde etmek isteyen ihracatçının da kendi ürün ve hizmetteki rekabet gücünü arttırması gerektiğini vurguladı. Liu He, Çin'in sadece ABD'den değil, dünyadaki bütün ülkelerden satın alım yapmaya hazır olduğunu hatırlattı.

Liu He, iki taraf arasında fikir birliğine varılmasının sevindirici olduğunu, ancak ikili ticari ve ekonomik ilişkide yıllarca yaşanan yapısal sorunların çözülmesi için de zaman gerektiğine dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor