Wang Yi, Avrupa ziyaretini değerlendirdi

2018-05-19 15:51:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Lizbon'da Avrupa ziyaretinde varılan önemli anlaşmaları değerlendirdi.


Wang Yi, Portekizli mevkidaşı Augusto Santos Silva ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Fransa, İspanya ve Portekiz ile varılan anlaşmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.


Wang, adı geçen üç ülkenin dışişleri bakanları ve liderleriyle özellikle üç konuda fikir birliği sağlandığını kaydetti.


Wang ziyaretler kapsamında, Çin ile Avrupa'nın birbirini ortak kalkınmayı gerçekleştiren önemli bir işbirliği ortağı olarak görmeyi sürdürmesini kabul edildiğini belirtti.


Daha fazla Avrupalı ülkenin Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inşasına destek verdiğine dikkat çeken Wang Yi, söz konusu ülkelerin Kuşak ve Yol çerçevesinde somut işbirliği yollarını ve projelerini ele almaya hazır olduğuna işaret etti.


Wang Yi, Çin ile Avrupa arasındaki koordinasyonun güçlendirilerek, çok taraflılığın desteklenmesi konusunda da anlaşmaya varıldığının altını çizdi.


Ziyaretler kapsamında ayrıca, ekonominin küreselleşmesinin sağlıklı şekilde ilerletilmesinin de ele alındığına dikkat çeken Wang Yi, mevcut uluslararası düzenin ve çekirdeği Dünya Ticaret Örgütü'nün kuralları olan küresel serbest ticaret sisteminin korunmasının anlaşıldığını vurguladı.


Wang Yi'nin Fransa, İspanya ve Portekiz temasları, Çin'de yeni hükümet kurulduktan sonra Avrupa'ya dışişleri bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyaretler olma niteliği taşıyor.


Dışişleri Bakanı'nın bu ziyaretleri ayrıca, Çin ile Avrupa arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kuruluşunun 15. yıldönümünde gerçekleşti.


Wang Yi bu konuyla ilgili olarak ise, Çin'in 15. yıldönümünün getirdiği fırsatlardan yararlanarak, Avrupalı ülkelerle işbirliğini güçlendirmeye ve ikili stratejik ortaklık ilişkilerini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduğunu vurguladı.

 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor