Çin, Gazze'de yaşananlardan kaygılı

2018-05-19 14:31:28 CRI

Çin, Gazze'de yaşananlardan kaygılı

Çin'in BM Cenevre Ofisi'ndeki Daimi Temsilcisi Yu Jianhua, son zamanlarda Gazze Şeridi'nde yaşanan ve ciddi can kaybına yol açan şiddetli çatışmalardan büyük kaygı duyduklarını belirtti.


Yu Jianhua dün BM İnsan Hakları Konseyi'nde düzenlenen Gazze'ye ilişkin özel toplantıda, Filistin ve İsrail'i, özellikle İsrail'i soğukkanlılığını koruyarak, gerginliği tırmandırmaktan kaçınmaya çağırdı.


Yu, Çin'in silahın kötüye kullanılmasına karşı çıktığına ve ilgili taraflardan sivillere yönelik şiddet eylemlerini derhal durdurmasını istediğine işaret etti.


Yu, Çin'in Filistin ve İsrail'den BM'nin ilgili kararlarına göre, barış görüşmelerini bir an önce başlatmalarını ve Küdüs'ün nihai statüsü sorununu diyalog yoluyla çözmelerini beklediğini dile getirdi.


Yu, Çin'in her zaman Filistin halkının yasal hak ve çıkarlarını yeniden elde etmek için mücadele ettiği haklı davayı desteklediğini, “İki Devletli Plan” ve 1967 yılında belirlenen sınırlar temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenlik ile bağımsızlığa sahip bir Filistin devleti kurulmasına destek verdiğini kaydetti.


Çin'in Filistin sorununu çözmek üzere “dört maddelik öneri”yi ileri sürdüğüne dikkat çeken Yu, ilgili taraflarla bu konudaki temasları sürdürerek, sorunun bir an önce kapsamlı, adil ve kalıcı olarak çözülmesini hızlandırmaya hazır olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor