İspanya Başbakanı Rajoy ile Wang bir araya geldi

2018-05-18 20:13:55 CRI

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, dün Madrid'de ülkesini ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü.

Mariano Rajoy görüşmede, İspanya'nın Çin'le ilişkilere büyük önem verdiğine dikkat çekti.

Rajoy, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 45. yıldönümü fırsatından yararlanılarak, üst düzey karşılıklı ziyaretlerin yoğunlaştırılmasını istediklerini belirtti.

Yine bu vesileyle Çin ile İspanya arasında, ticaret, turizm, kültür ve eğitim alanlarındaki işbirliğinde daha fazla ilerlerleme kaydedilmesini umduklarının altını çizen Rajoy ayrıca, Latin Amerika ve Afrika'da üçüncü piyasayı genişletmek için işbirliğinin güçlendirilmesini beklediklerini da ifade etti.

Rajoy, çok taraflılığı ve çok taraflı sistemleri destekleyen İspanya ile Çin arasındaki temas ve koordinasyonun güçlendirilerek, dünyadaki ve bölgedeki barışa katkı sağlanmasını istediklerini söyledi.

Wang Yi ise, İspanyol hükümetinin ulusal birliği ve dayanışmayı korumak için harcadığı çabaları desteklediklerini vurguladı.

Wang, İspanya'nın da Çin'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için harcadığı çabaları desteklemeye devam edeceğine inandıklarını söyledi.

Wang Yi, diplomatik ilişki kurulmasının 45. yıldönümü dolayısıyla, iki tarafın, üst düzey ziyaretler gerçekleştirerek zengin sonuçlar elde etmesini ve iki ülke arasındaki kapsamlı ortaklık ilişkilerini yeni bir düzeye taşımasını istediklerine işaret etti.

İspanya'ya Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Wang Yi, iki ülkenin kalkınma stratejilerini daha fazla kenetlendirerek, işbirliğini geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çin'in dışa açılmayı arttırarak sürdürdüğünü kaydeden Wang, iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasının sıkı ortağı olarak, ticaret, turzim, kültür alanlarında işbirliği potansiyelini geliştireceğini dile getirdi.

Wang Yi, iki ülkeden tek taraflılığa ve ticari korumacılğa birlikte karşı çıkarak, dünya barışı ve kalkınmasına daha fazla olumlu katkı sunmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan İspanya Kralı 6. Felipe de dün Zarzuela Sarayı'nda Wang Yi'yi kabul etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor