“Çin, ABD-Kuzey Kore güven tesisini destekliyor”

2018-05-18 19:27:00 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD ve Kuzey Kore'nin (KDHC) aynı yönde ilerleyerek, Kore Yarımadası sorununun siyasi çözüm sürecini beraber hızlandırmasını desteklemeye devam edeceklerini belirtti.


ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin “Libya modeli” ile nükleer silahlardan vazgeçme arayışında olmadığını söyledi.


Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını kabul etmesi durumunda, ABD'nin Kuzey Kore'ye güvenlik garantisi sağlamaya hazır olduğunu ve böylece Kuzey Kore'nin güçlü bir koruma altına alınacağını ifade etti.


Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la yaptığı görüşmede, Kuzey Kore'nin liderler zirvesi sırasında, Kore Yarımadası'nın kalıcı, denetlenebilir ve geri dönüşü olmayacak şekilde nükleer silahlardan arındırılmasını kabul etmesi durumunda, ABD'nin Kuzey Kore'ye iktidar garantisi sağlamayı düşüneceğini ve bunun ortak açıklamaya dahil edileceğini söylemişti.


Lu Kang olağan basın toplantısında söz konusu açıklamalara ilişkin değerlendirmede bulundu.


Sözcü, “Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun özünde güvenlik sorunu bulunduğunu defalarca söyledik. Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması sürecinde, Kuzey Kore dahil tüm tarafların kaygıları dengeli bir şekilde giderilmeli. ABD'nin söz konusu tutumu doğrudur. Çin, ABD ve Kuzey Kore'nin aynı yönde ilerleyerek, karşılıklı güven tesis etmesi, birbirinin kaygılarını müzakere yoluyla gidermesi ve Kore Yarımadası sorununun siyasi çözüm sürecini beraber hızlandırmasını teşvik etmeye devam edecek.” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor