Çin, finans sektörünün dışa açılmasını genişletiyor

2018-05-18 11:30:16

Çin, finans sektörünün dışa açılmasını genişletiyor

Çin, finans sektörünün dışa açılma boyutunu günden güne genişletiyor.

Uzmanlar, Çin'in finans sektörünü dışa açmayı genişletmesinin çifte kazanç sağlayacak bir eylem olduğuna işaret ederek, yabancı yatırımcıların Çin'e çekilmesiyle beraber Çin vatandaşlarının da yüksek kaliteli finansal hizmetlerden faydalanabileceklerini savunuyorlar.

Çin hükümeti, kısa süre önce sona eren Bo'ao Asya Forumu'nda finans sektörünün dışa açılmasını genişletmeye yönelik bir dizi tedbiri açıkladı. Buna göre, bankalar ile sermaye yönetimi konusunda faaliyet gösteren finansal işletmelere yönelik yabancı sermayeli hisse senedi kısıtlaması aşamalı olarak kaldırılacak, üç yıl sonra bu kısıtlamalar tümüyle iptal edilecek.

Tedbirlerin açıklanmasının hemen ardından uygulama aşamasına geçildi. Çin Bankacılık ve Sigortacılık Denetleme Komitesi, ICBC (Çin Sanayi ve Ticaret Bankası) ve AXA Hayat Sigorta ortaklığındaki şirketin kuruluşunu 2 Mayıs'ta onayladı. Yeni şirket, Çin'de yerli ve yabancı yatırımcı ortaklığında kurulan ilk sigorta şirketi konumunda. Aynı gün İngiliz şirket World First, Çin'de üçüncü taraf ödeme hizmetleri piyasasına girme başvurusunu Çin'in merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası'na sundu. Böylece, Çin'deki üçüncü taraf ödeme hizmetleri piyasası da yabancı sermayeye açılmış oldu.

Renmin Üniversitesi Maliye ve Finans Fakültesi Dekan Yardımcısı Zhao Xijun, Çin'in finans sektöründe dışa açılmasına yönelik son tedbirlerin yabancı işletmelere fırsatlar sağladığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Çin'in finans sektörüne yönelik son dışa açılma tedbirleri, yabancı işletmelere ‘Çin vatandaşı gibi muamele edilmesi' ilkesinin bir parçası. Çin'in dışa açılması aslında küresel ekonomik ve sosyal kalkınmaya önemli fırsatlar sağlıyor. Özellikle işletme, yatırımcı, tüccar ve finans kuruluşu gibi başlıca ekonomik unsurlar, daha fazla fırsatla karşı karşıyalar.”

Dışa açılma Çin vatandaşlarını da kazandırıyor

Öte yandan, finans sektörünün dışa açılmasını hızlandıracak yeni önlemler sıradan Çin vatandaşlarına yüksek kaliteli finans hizmeti olarak da yansıyor. Son araştırmalara göre, küresel sigortacılık geliri 2017 yılında tarihi rekor kırarak 60 milyar Avro arttı. Bu artışın yüzde 80'i, Çin piyasasından kaynaklandı. Beijing Sanayi ve Ticaret Üniversitesi Sigortacılık Araştırma Merkezi Başkanı Wang Xujin, yabancı sermeye desteğiyle Çin'de sigortacılığın büyüme modelinin “yüksek hızlı”dan “kalite odaklı”ya dönüştürülmesinin günümüzde yapılması gereken en kritik çalışmalardan biri olduğunu söyledi. Wang Xujin bu konuda şöyle konuştu:

“Yabancı şirketler sadece Çin piyasasına sermaye getirmekle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda değerli teknoloji ve yönetim deneyimlerini de getiriyorlar. Yabancı şirketlerin Ar-ge ve sigortacılık hizmeti gibi konulardaki birçok iyi uygulaması Çin için örnek teşkil ediyor. Buna paralel olarak, Çin vatandaşlarına da daha fazla seçenek sunuluyor. Bilhassa tazminat ve afet sigortası hususunda daha yüksek kaliteli hizmet görebilecekler. ”

Çin'in finans sektöründe rekabet de hızlanacak

Bazı uzmanlar, yabancı finans şirketlerinin Çin piyasasına girmesinin Çin vatandaşlarının gereksinimlerini etkin şekilde karşılarken, Çin'deki finans sektöründeki rekabeti de olumlu anlamda hızlandırabileceği kanaatindeler. Çin Sosyal Bilimler Akademisi Finansal Araştırmalar Enstitüsü'nden uzman Yin Zhongli bu konuda şunları kaydetti: (SES-3)

“Finans sektörü açısından, ABD'nin küresel bir merkez olduğunu söyleyebiliriz. Çin de yabancı ülkelerin seviyesini yakalamak için finans sektörünün dışa açılma boyutunu sürekli genişletiyor, yabancı sermayeye yönelik kısıtlamaları gevşetiyor. Son önlemler, Çin'in reform ve dışa açılma kararlılığını bir defa daha gösterdi. Diğer yandan Çin'in finans sektörünün ıslahı hızlandırılacak, finansal hizmet seviyesi yükseltilecek, Çin'in finans sisteminin küreselleşme seviyesi pekiştirilecek ve rekabet gücü daha da artırılacak.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor