Wang Yi: Kuşak ve Yol, ortak refaha giden yeni yoldur

2018-05-18 10:50:11 CRI

Wang Yi: Kuşak ve Yol, ortak refaha giden yeni yoldur

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Kuşak ve Yol” İnisiyatifi'nin dünya ülkelerinin ortak refahını gerçekleştirmenin yeni yolu olduğunu söyledi.

Dün Fransa'da Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile yaptığı görüşmeden sonra ortak basın toplantısında konuşan Wang Yi, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin Çin tarafından öne sürülmesine rağmen getireceği fırsatların ve kazanımların bütün dünyaya ait olduğuna dikkat çekti.

İnisiyatif'in 5 yıl önce ortaya koyulduğunu hatırlatan Wang Yi, Çin ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler arasındaki ticaret hacminin 4 trilyon doları, yatırım hacminin ise 60 milyar doları aştığını belirtti.

Wang'ın paylaştığı bilgilere göre, hâlihazırda Çin ile 43 Kuşak ve Yol ülkesi arasında direkt uçuşlar gerçekleştirilirken, Avrupa'ya 7 bin 5 yüzden fazla uçak seferi yapılıyor. Bunun yanı sıra, Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesinde toplam 75 sınır dışı ticaret işbirliği bölgesi kuruldu, yaklaşık 200 bin kişi istihdam edildi.

Ekonomik küreselleşme eğilimine uygun olan Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin güzergâhındaki halklara somut yarar getirdiğini belirten Wang Yi, belirsizliklerle dolu uluslararası koşullar altında, Kuşak ve Yol'un dünya ülkelerinin ortak refahı için yeni bir yol teşkil ettiğini dile getirdi.

Avrupa'da bazı kesimlerin Kuşak ve Yol'la ilgili şüpheleri bulunduğuna değinen Wang Yi, İnisiyatif'i ortak inşa ve kazan-kazan temelinde açık, şeffaf ve hoşgörülü bir proje olarak niteledi. Wang, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin kalite ve yüksek standartları takip etmekle sınırlı kalmayıp, uluslararası kurallara ve küresel piyasa faaliyetlerine uygun olduğunu ve çevrenin korunmasını da desteklediğini vurguladı.

Wang, Çin ve Fransa'nın eşitlik ve istişareye dayalı Kuşak ve Yol inşasına katılıp özellikle üçüncü piyasadaki işbirliğini genişletmesini, birbirlerini tamamlayıcı avantajları kullanarak işbirliği zeminini genişletmesini ümit ettiklerini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor