Trump, Xi'nin özel elçisini kabul etti

2018-05-18 10:43:07

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak ABD'de temaslarını sürdüren Başbakan Yardımcısı Liu He'yı dün Beyaz Saray'da kabul etti.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Çin-ABD kapsamlı ekonomik diyalogu mekanizmasının Çin tarafı sorumlusu da olan Liu He, görüşmede, Çin-ABD liderlerinin öncülüğünde ikili ilişkilerde ilerleme kaydedildiğini söyledi. Çin-ABD ilişkilerinin şu anda önemli aşamada bulunduğunu dile getiren Liu He, Xi Jinping ve Trump'un daha önceki görüşmelerinde vardıkları mutabakatın etkin şekilde yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Liu, iki tarafın, karşılıklı saygı temelinde ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi yönünde ortak çaba harcaması gerektiğini kaydetti.

Trump ise, Xi Jinping ile sürdürdüğü iyi çalışma ilişkilerine ve kişisel dostluğa değer verdiğini söyledi. Xi Jinping ile sıkı temasları sürdüreceğini ifade eden Trump, ABD-Çin ilişkilerinin derinleşmesini sürekli ilerleteceğinin altını çizdi.

İki taraf, görüşmede, Çin-ABD ticaret ilişkileri üzerine derin fikir alışverişinde bulundu. Liu He, eşitlik ve karşılıklı çıkar ilkeleri temelinde her iki tarafı ilgilendiren ticari anlaşmazlıklara uygun çözüm getirmek için Washington ile beraber çalışacaklarını kaydetti. Liu He, ikili ekonomi ve ticaret işbirliğinin, Çin-ABD ilişkilerinin balast taşı ve itici gücü olma işlevini güvence altına alacaklarını vurguladı.

Trump, ABD'nin Çin ile ticaret alanında iyi işbirliği ilişkilerini sürdürmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. ABD ve Çin'in ekonomik büyüme eğiliminin iyi olduğuna dikkat çeken Trump, iki ülke arasındaki ticaret işbirliği potansiyelinin büyük olduğunu söyledi. İkili dış ticaret ilişkilerindeki anlaşmazlıkların aktif bir tavırla çözülmesini istediğini belirten Trump, enerji ve imalat alanlarında işbirliğini derinleştirmeleri gerektiğini kaydetti.

Tump, ayrıca iki ülkenin halklarına daha somut çıkarlar sağlamak için, tarımsal ürünlerin ticareti ve piyasaya giriş izinlerinin genişletilmesi ile fikri mülkiyet haklarının korunmasına dair işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor